خورشید آرام و زبانه‌های خشن

چرا خورشید اینقدر آرام شده؟
دلیلش اینست که خورشید ما دارد وارد دوره‌ای به نام "کمینه‌ی خورشیدی" می‌شود؛ این دوره چنان چه از نامش بر می‌آید، لکه‌های خورشیدی و مناطق فعالی کمتر از معمول روی این ستاره پدید می‌آید.
 ولی این آرامش یک جورهایی برای ما ناامیدکننده است زیرا امسال تا این زمان، بیشتر روزها را بدون دیدن هیچ لکه‌ی خورشیدی‌ای گذرانده‌ایم. برعکس، در بیشینه‌ی خورشیدی که از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بود، خورشید با نمایش تقریبا هر روزه‌ی لکه‌هایش ما را سرگرم می‌کرد.
بیشینه‌ها و کمینه‌های خورشیدی در یک چرخه‌ی ۱۱ ساله رخ می‌دهند، و آخرین کمینه‌ی خورشید (کمینه‌ی پیشین) آرام‌ترین دوره‌ی خورشید در یک سده‌ی گذشته بود. آیا این کمینه‌ای که دارد آغاز می‌شود، از آن هم آرام‌تر و خاموش‌تر خواهد بود؟
اگرچه فعالیت خورشید بر زمین و پیرامونش اثر می‌گذارد، ولی ما هنوز هیچ پیش‌بینی قطعی و درستی نمی‌توانیم درباره‌ی کارهای آینده‌اش انجام دهیم، و فیزیک پشت فرآیندهای آن هم هنوز به خوبی شناخته نشده و پژوهش‌ها و بحث و گفتگوهای سختی نیز درباره‌ی آن در جریانست.
این عکس سه هفته پیش گرفته شده و نشان می‌دهد که خورشید ما حتی در یک روز آرام هم کارهایی برای انجام دادن دارد. زبانه‌هایی از پلاسمای داغ، که برخی به بزرگی سیاره‌ی زمینند و پیوسته در رقصند، روی لبه‌ی خورشید به خوبی دیده می‌شوند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Sun - Solar Minimum - sunspot - active region - Solar Maximum - cycle - Earth - Prominence - plasma

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه