نمای دیگری از قلب و روح سرخ و مهمان سبزشان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این تصویر تله‌فوتو که در شب ۱۷ اوت (۲۶ امرداد) گرفته شده، پهنه‌ای از آسمان به گستردگی بیش از ۱۰ درجه را در صورت‌های فلکی شمالی ذات‌الکرسی (کاسیوپه) و برساووش را نشان می‌دهد که این شب‌ها پذیرای مهمانی ناخوانده شده: دنباله‌دار ۲۱پی/ژاکوبینی-زینر که با گیسوی سبزفامش در سمت چپ خودنمایی می‌کند.
این یک دنباله‌دار دوره‌ای زاینده‌ی بارش شهابی اژدهایی است که در میانه‌های مهرماه آغاز خواهد شد.
بر پایه‌ی پیش‌بینی، دنباله‌دار ژاکوبینی-زینر در ماه آینده به اوج روشنایی خواهد رسید. در این عکس آن را در میان ستارگان دوردست می‌بینیم، ولی در حقیقت فاصله‌اش از زمین تنها ۴ دقیقه‌ی نوریست.
این دنباله‌دار در اوج روشنایی‌اش -چند شب دیگر- به قدر ۷ می‌رسد که درست زیر آستانه‌ی دید انسانست و بنابراین با چشم نامسلح دیده نخواهد شد، مانند همین دو سحابی قلب رو روح که در مرکز این چارچوب دیده می‌شوند و برای ثبتشان نیاز به یک دوربین دیجیتال حسمند بوده.
ولی دو خوشه‌ی ستاره‌ای باز اچ و خی برساووش که آنها را در سمت راست چارچوب می‌بینید، با چشم نامسلح نیز در آسمان‌های تاریک دیده می‌شوند.
سحابی‌های قلب و روح و خوشه‌های ستارگان درونشان سنی حدود یک میلیون سال دارند. پهنای هر یک از آنها بیش از ۲۰۰ سال نوریست و ۶ تا ۷ هزار سال نوری هم از زمین فاصله دارند. این دو بخشی از یک مجموعه‌ی بزرگ و فعال ستاره‌زایی در بازوی مارپیچی برساووشِ کهکشان راه شیری‌اند.
اچ و خی برساووش که با هم به نام "خوشه‌ی دتایی" شناخته می‌شوند نیز تقریبا در همین فاصله از زمینند.
در سپتامبر ۱۹۸۵ یک فضاپیمای زمینی با جیاکوبینی-زینر دیدار کرد. در آن هنگام کاوشگر بازیافت شده‌ی ICE از میان دُم آن گذشت.

در همین زمینه: * دیدار یک دنباله‌دار با قلب و روح آسمان 

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
coma - comet - 21P/Giacobini-Zinner - telephoto - constellations Cassiopeia - Perseus - Draconid meteor shower - planet - Heart and Soul nebulae - open star cluster - h and Chi Persei - Perseus spiral arm - Milky Way Galaxy - Double Cluster - Earth - International Cometary Explorer - tail

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه