فصل شکافتن سپر مغناطیسی زمین از راه رسیده

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲.۸ مگ)
یک هفته بیشتر به هموگان یا اعتدال پاییزی در نیمکره‌ی شمالی نمانده. این یک معنی دارد: میدان مغناطیسی زمین دارد شکاف بر می‌دارد. پژوهشگران مدت‌هاست که می‌دانند در چند هفته‌ی پیرامون اعتدال‌های فصلی شکاف‌هایی در مغناطکره‌ی زمین پدید می‌آید. باد خورشیدی از درون این شکاف‌ها وارد جو زمین می‌شود و نمایشی از شفق‌های قطبی پدید می‌آورد. [توجه کنید که حتی در زمان آرامش خورشید هم چنین چیزی می‌تواند در آغاز پاییز و بهار رخ می‌دهد-م].

یک چنین نمایشی از شفق‌ها دو شب پیش در رووانیمی فنلاند اجرا شد که اینجا عکسی از آن را می‌بینیم. الکساندر کوزنسوف، عکاس این تصویر می‌گوید این بهترین نمایش فصل تازه بود.

این پدیده به نام "اثر راسل-مک‌فرون" شناخته می‌شود، برگرفته از نام دو پژوهشگری که نخستین بار آن را توضیح دادند. پژوهشنامه‌ی دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس در این باره را اینجا بخوانید.

شکاف‌ها توسط خود باد خورشیدی پدید می‌آیند. میدان‌های مغناطیسیِ رو به جنوب درون باد خورشیدی در خلاف میدان مغناطیسی زمینند که رو به شمال است. این دو همدیگر را تا اندازه‌ای خنثا می‌کنند و یک شکاف پدید می‌آورند. این خنثا کردن در هر زمانی از سال می‌تواند رخ دهد، ولی در زمان اعتدال‌ها با شدت بیشتری انجام می‌شود. در حقیقت یک پژوهش ۷۵ ساله نشان می‌دهد که سپتامبر (شهریور/مهر) [و همچنین مارس (اسفند/فروردین)] از فعال‌ترین ماه‌ها از نظر فعالیت زمین‌مغناطیسی (ژئومغناطیسی) در سال هستند- نتیجه‌ی سرراست "شکاف‌های اعتدالی".

ماهواره‌های ناسا و اسا سال‌هاست که این شکاف‌ها را شناسایی می‌کنند. شکاف‌های کوچک به اندازه‌ی ایالت کالیفرنیا هستند ولی بسیاری از آنها از کل سیاره‌مان گسترده‌ترند. در این هنگام خطری برای مردم رخ نمی‌دهد. جو سیاره‌ی ما جلوی ورود ذرات باد خورشیدی را گرفته و پس‌فروزهای زیبای شفقی را پدید می‌آورد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
autumnal equinox - Earth - magnetic field - magnetosphere - Solar wind - Northern Lights - Rovaniemi - Finland - aurora - Alexander Kuznetsov - Russell-McPherron effect - geomagnetic - equinox crack - NASA - European - California - planet

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه