زیباروی کیهانی با گیسوان آشفته

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) در رصدخانه‌ی جنوبی اروپا به کمک دستگاه‌ طیف‌نگار فورس۲ی خود، کهکشان مارپیچی زیبایی به نام ان‌جی‌سی ۳۹۸۱ در صورت فلکی پیاله را با همه‌ی شکوه و جلالش بر زمینه‌ی قیرگون فضا به تصویر کشیده.

چشمان تیزبین وی‌ال‌تی در این تصویر بازوهای مارپیچی ان‌جی‌سی ۳۹۸۱ را با پهنه‌های گسترده‌ی غبار و مناطق ستاره‌زایی، و همچنین قرصی درخشان از ستارگان داغ و جوان ثبت کرده. قرص این کهکشان نسبت به راستای دید ما کج است و این به اخترشناسان امکان داده تا به خوبیدرون قلب آن و مرکز درخشانش را ببینند. این مرکز ناحیه‌ای بسیار پرانرژی‌ است که یک ابرسیاهچاله در آن لانه کرده.

چشم‌انداز بسیار گسترده‌ی ان‌جی‌سی ۳۹۸۱ در
صورت فلکی پیاله. اندازه‌ی بزرگ‌تر. دو اندازه‌ی
بسیار بزرگ‌تر: ۴.۷ و ۲۲.۸ مگ
همچنین در لبه‌ی ساختار مارپیچی ان‌جی‌سی ۳۹۸۱ رگه‌هایی دیده می‌شود که از آن بیرون زده‌اند. به نظر می‌رسد این رشته‌ها دستاورد رویارویی ان‌جی‌سی ۳۹۸۱ با کهکشانی در گذشته‌اند و در اثر کشش گرانشی آن کهکشان از قرص ان‌جی‌سی ۳۹۸۱ به بیرون کشیده شده‌ و نمایی مانند گیسوان آشفته به آن داده‌اند.

ان‌جی‌سی ۳۹۸۱ هم بی‌شک مانند تقریبا همه‌ی کهکشان‌های دیگر همسایگانی دارد. این کهکشان با فاصله‌ی حدود ۶۵ میلیون سال نوری از زمین، عضو گروه کهکشانی ان‌جی‌سی ۴۰۳۸ است، گروهی که کهکشان‌های برخوردی پرآوازه‌ی دوشاخک را نیز در بر دارد. این گروه بخشی از ابر بزرگ پیاله است که آن هم به نوبه‌ی خود یکی از اعضای کوچک ابرخوشه‌ی دوشیزه است، مجموعه‌ی هیولاپیکری از کهکشان‌ها که میزبان راه شیری خودمان نیز هست.

ولی ان‌جی‌سی ۳۹۸۱ تنها چهره‌ی ویژه‌ی درون این عکس نیست. از چند ستاره‌ی پیش‌زمینه‌ی کهکشان خودمان که بگذریم، طیف‌نگار فورس۲ رد یک سیارک را هم بر زمینه‌ی آسمان ثبت کرده که مانند خط کم‌نوری بالای چارچوب دیده می‌شود و ناخواسته همان فرآیندهایی که برای پردازش تصویر کهکشان به کار رفته روی آن نیز انجام شده، با سه نوردهی گوناگون که مسیر آن را به سه تکه با رنگ‌های آبی، سبز و سرخ بخش کرده.

در این ویدیو با بزرگنمایی آسمان در صورت فلکی پیاله، به کهکشان ان‌جی‌سی ۳۹۸۱ می‌رسیم.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
ESO - FORS2 - spiral galaxy - NGC 3981 - Very Large Telescope - Cosmic Gems Programme - constellation of Crater - Cup - Spectrograph - VLT - star - supermassive black hole -  NGC 4038 - Antennae Galaxies - Crater Cloud - Virgo Supercluster - Milky Way galaxy - asteroid

منبع: eso

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه