شش‌گوش قطب شمال کیوان و رازهایی تازه

در این تصویر رنگی، رودباد شش-بَر (شش ضلعی) شگفت‌انگیزی که به نام شش‌گوش قطب شمال کیوان شناخته می‌شود و تا عرض ۷۰ درجه‌ی شمالی سیاره گسترده شده را می‌بینیم.
این تصویر که رنگ‌هایش نمایشی است از پیوند داده‌های فروسرخ، دیدنی (مریی)، و فرابنفشی درست شده که فضاپیمای کاسینی ناسا در اواخر سال ۲۰۱۲ گرد آورده بود.
تاوه‌ای (گردابی) که لبه‌اش درست بر روی ابرهای
شش‌گوش قطب شمال سیاره است. تصویر بزرگ‌تر
این توفان شگفت‌انگیز که نخستین بار در دهه‌ی ۱۹۸۰ در عکس‌های فضاپیمای وویجر دیده و شناسایی شده بود، توفانی دیرپا و وابسته به چرخش این غول گازی حلقه‌دار است که پهنایی نزدیک به ۳۰ هزار کیلومتر را می‌پوشاند.
در مرکز این شش‌گوش، توفانِ توفند-مانندِ قطب شمال کیوان جای دارد.
به تازگی در بررسی داده‌های درازمدت فضاپیمای کاسینی یک تاوه‌ی (گردابِ) چشمگیر و فرازِ بالا (ارتفاع بالا) یافته شده که محدوده‌اش دقیقا با مرزهای شش‌گوش قطب شمال همخوانی دارد و با نزدیک شدن به تابستان نیمکره‌ی شمال سیاره پدید آمده است [در زمان رسیدن کاسینی به کیوان، قطب شمال آن در زمستان به سر می‌برد].
به گفته‌ی دانشمندان، لبه‌های این تاوه‌ی نویافته نیز شش‌گوش، و درست همخوان با ساختار ابری شش‌گوشِ سیاره است.
به نظر می‌رسد این تاوه تا صدها کیلومتر بالاتر از قله‌ی این ابرها، به درون پوش‌سپهر (استراتوسفر) کیوان کشیده شده است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
jet stream - Saturn - north polar hexagon - Cassini - latitude - false-color - infrared - visible - ultraviolet - Voyager - planet - gas giant - hurricane - north polar storm - vortex - stratosphere

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه