چشم‌انداز ۳۶۰ درجه خودروی کنجکاوی


شوربختانه این ویدیو تنها در یوتیوب، که فیلتر است بود و بارگیری (دانلود) آن نیز امکان نداشت
اگر می‌توانستید روی سطح سیاره‌ی بهرام (مریخ) بایستید و به پیرامون نگاه کنید چه می‌دیدید؟
خوب اگر جای خودروی کنجکاوی ناسا بودید، ماه گذشته نمایی از پشته‌ی ورا روبین را می‌دیدید، یک سازند سنگی فریبنده در پایه‌ی کوه شارپ.
در این سراسرنمای (پانورامای) ۳۶۰ درجه می‌توانید -در بسیاری از مرورگرها- به کمک نشانگر ماوس دور خود چرخیده و چشم‌انداز را از همه‌ی جهت‌ها ببینید.
در این نمای واقعیت مجازی بسیاری از دستگاه‌های خودرو هم با نامشان معرفی می‌شوند، از جمله آنتن‌ها، بازوی روباتیک، و مولد ترموالکتریک رادیوایزوتوپی خودرو (آرتی‌جی).
ماسه‌های تیره و سنگ‌های روشن سطح پیرامون را پوشانده‌اند و آمیزه‌ای را به نام گِلسنگ بستر دریاچه پدید آورده‌اند.
کوه بلند شارپ در پس‌زمینه است ولی به سختی دیده می‌شود زیرا توفان سرتاسری بهرام تازه فروکش کرده و هنوز دید خودرو به دلیل هوای غبارآلود کاملا روشن نیست.
کنجکاوی تاکنون رازهای بسیاری را درباره‌ی سیاره‌ی سرخ آشکار کرده، از جمله این که این سیاره اجزای خام زندگی‌ساز را در بر دارد. [خواندید: * آیا موادی که کنجکاوی در مریخ یافته می‌توانند ریشه زیستی داشته باشند؟]
مهمان بعدی سیاره‌ی بهرام کاوشگر اینسایت ناسا است که در اواخر نوامبر (اوایل آذرماه) بر سطح آن خواهد نشست. هدف این کاوشگر بررسی درونِ سیاره‌ی سرخ با بهره از یک دستگاه لرزه‌سنج است.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۷ مگ)
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Mars - NASA - Curiosity rover - Vera Rubin Ridge - Mount Sharp - panorama - radioisotope thermoelectric generator - RTG - mudstone - planet - Insight - seismometer - red planet

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه