عکسی تازه از زمین و ماه

این تصویر تازه‌ی ماه و زمین در همین هفته به کمک یک دوربین در ریزماهواره‌ی دانشجویی لونگ‌جیانگ-۲ گرفته شده. لونگ‌جیانگ-۲ در روز ۲۵ می ۲۰۱۸، به همراه یک ماهواره‌ی بزرگ‌تر که ویژه‌ی ارتباطات ماه است به فضا رفته بود. این ماهواره‌ برای پشتیبانی از خودروی ماه‌نورد چانگ-ئی ۴ ساخته شده و از آن زمان تاکنون در مدار ماه جای دارد.

ریزماهواره‌ی لانگ‌جیانگ-۲ به دست یک گروه از دانشجویان در بنیاد فناوری هاربین در استان هیلونگ‌جیانگ چین طراحی شده و به آماتورها برای فرستادن پیام‌های رادیویی و دریافت عکس کمک می‌کند.

هنگامی که زمین و ماه هم‌تراز شدند، یک گروه از علاقمندان با فرستادن یک فرمان (پیام)، این عکس را گرفتند و به کمک رصدخانه‌ی رادیویی دوینگ‌لو در هلند دریافتش کردند.

یکی از اعضای دوینگ‌لو می‌گوید: «حس بسیار خوبی داشت، ما از پشت تلسکوپ [کاری که داشت انجام می‌شد را] تشویق می‌کردیم. می‌توانستیم تصویر را ببینیم که ردیف به ردیف داشت شکل می‌گرفت و مطمئن هم نبودیم که زمین در آن خواهد بود یا یا نوردهی مناسب بود یا نه. تا این که یک تیله‌ی آبی در تصویر پدیدار شد بسیار خوشحال شدیم.»

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Earth - moon - microsatellite - Longjiang-2 - lunar communications satellit - China - Chang’e 4 - lunar rover - Harbin Institute of Technology - Heilongjiang Province - Dwingeloo radio observatory - Netherlands - blue marble - Tammo Jan Dijkema

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه