جایگاهی برای یک تلسکوپ غول‌پیکر

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر. دو اندازه‌ی دیگر: ۴.۴ مگ و ۱۰.۴ مگ
دوران تلسکوپ‌های بی‌اندازه (extremely) بزرگ دارد آغاز می‌شود- و این انقلابی در شناخت ما از جهان هستی به پا خواهد کرد. "تلسکوپ بی‌اندازه بزرگ" (ئی‌ال‌تی، ELT) اکنون در بیابان دوردست آتاکامای شیلی در دست ساخت است؛ این تلسکوپِ پیشگام به تنهایی خواهد توانست ۲۰۰ برابر تلسکوپ فضایی هابل نور گرد آورد.

چنین تلسکوپ‌هایی چنان چه از نامشان بر می‌آید بسیار بزرگند. از میان تلسکوپ‌هایی از این دست که اکنون در جاهای گوناگونی از رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اسو) کار می‌کنند، بزرگ‌ترین آینه‌ی اصلی (آینه‌ای که یک تلسکوپ با آن نور گرد می‌آورد)، آینه‌های ۸.۲ متری چهار تلسکوپ در یگان تلسکوپی وی‌ال‌تی (تلسکوپ بسیار بزرگ) است. ولی حتی این چهار آینه‌‌ی بسیار بزرگ هم در برابر آینه‌ی ئی‌ال‌تی که قطری برابر با ۳۹ متر خواهد داشت خرد و کوچک خواهند بود!

ساختن تک-آینه‌ای به این پهنا با کاربرد علمی اصلا کار ساده‌ای نیست- آینه‌ی اصلی ئی‌ال‌تی در حقیقت آرایه‌ای از ۷۹۸ آینه‌ی شش‌گوش ۱.۴ متری است که با چینش کندوی عسل کنار هم چیده شده‌اند. یافتن جایی مناسب برای چنین ساختاری هم کار آسانی نیست. ئی‌ال‌تی افزون بر این که باید در جایی بدون آلودگی نوری و به اندازه‌ی کافی بالاتر از سطح دریا باشد، نیاز به فضایی بسیار بزرگ برای برپا کردن شالوده‌اش دارد. چنین جایی یافته نشد، از همین رو چنین جایی را "پدید آوردند"!

عملیات پیچیده‌ی ساختن جایگاهی برای ئی‌ال‌تی با تراشیدن و صاف کردن کوه سِرو آرمازونس در شیلی آغاز شده و ۱۸ متر از بلندی آن کم شده است. چنان چه در این تصویر می‌بینید، این جایگاه اکنون با شبکه‌ای از شالوده‌ها و پایه‌ها پوشیده شده است

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
ESO - Extremely Large Telescope - ELT - Chilean - Atacama Desert - NASA - ESA - Hubble Space Telescopes - Unit Telescopes - Very Large Telescope - VLT - honeycomb - Cerro Armazones - Chile -

منبع:esa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه