اروپا، ماه مشتری، کمربندی از تیغه‌های یخی دارد

* اروپا، ماه یخ‌زده‌ی سیاره‌ی مشتری شاید کمربندی از تیغه‌های یخی ۱۵ متری داشته باشد.

اگر می‌خواهید روی سطح اروپا فرود بیایید بهتر است یک جعبه ابزار هم با خود ببرید، زیرا احتمال می‌رود بخش‌هایی از سطح آن را تیغه‌های یخی چندین متری‌ای پوشانده شده باشد، چیزی که کاوش این ماه یخ‌زده را به یک ماجراجویی خطرناک تبدیل می‌کند.
ستون‌های تیغه‌ای از یخ در کوهستان آند شیلی. اندازه‌ی بزرگ‌تر
در سردترین و خشک‌ترین جاهای زمین [مانند فلات بلند چاخنانتور در رشته کوه آند شیلی- م]، سطح‌های پوشیده از برف و یخ در نور آفتاب به جای آب شدن، فرازش (تصعید) پیدا می‌کنند. پوشش یخی در آغاز صاف و هموار است، ولی از آنجایی که نرخ فرازش در جاهای گوناگون آن با هم تفاوت دارد، گودی‌های کوچکی در آن پدید می‌آیند. نور آفتاب با تابیدن در این گودی‌ها و بازتاب‌های چندباره از روی دیواره‌های آنها باعث می‌شود فرازش در این گودی بیشتر و سریع‌تر انجام شده و گودی‌ها ژرف و ژرف‌تر شده و سرانجام برجستگی‌هایی تیغه‌ای به نام ستون‌های کنگره‌ای (penitentes) بر جا می‌ماند.

اروپا بسیار سردتر و بسیار خشک‌تر از زمینست زیرا تقریبا بدون هوا (جو) است، و همچنین گرانش کمتری هم نسبت به زمین دارد. دنیل هابلی از دانشگاه کاردیف بریتانیا به همراه همکارانش به این نتیجه رسیده‌اند که این شرایط می‌تواند چنین تیغه‌هایی را حتی بلندتر از تیغه‌های زمین روی اروپا پدید بیاورد.

آنها پی بردند که بلندی این ستون‌های تیغه‌ای در درازنای زندگی اروپا می‌توانسته تا ۱۵ متر رسیده باشد، با حفره‌هایی به پهنای تقریبا ۷.۵ متر در میانشان.

این ستون‌ها به هنگامی که خورشید درست از بالای سر بتابد سریع‌تر رشد می‌کنند و از همین رو احتمال می‌رود روی اروپا به طور عمده در استوا پدید آمده باشند. پس این ماه شاید کمربندی از تیغه‌ها گرداگرد خود داشته باشد.

این می‌تواند برای کاوشگرهایی که در آینده می‌خواهند در این منطقه فرود بیاییند دردسرساز باشد، یا به خاطر خود ستون‌ها، و یا به خاطر گودی‌های میانشان که درست به اندازه‌ی فضاپیما هستند.

هابلی می‌گوید: «می‌توانید تصور کنید چیزی در آنجا فرود بیاید و وارونه شود. ولی اگر از پیش بدانیم که احتمال دارد سطح پوشیده از تیغه و گودال باشد، شاید بتوانیم فکری برایش بکنیم.»

گفتنی‌ست چنین ستون‌هایی روی پلوتو هم دیده شده [خواندید: * سطح تیغه‌ای پلوتو]

گزارش این دانشمندان در نشریه‌ی نیچر جئوساینس منتشر شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Jupiter - moon - Europa - Earth - penitente - sublimation - Sun - Daniel Hobley - Cardiff University - UK - equator - Nature Geoscience

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه