وقتی ناهید مانند شعله شمع می‌شود!

"درخش‌های سبز" (green flashes) روی خورشید پدیده‌هایی کمیابند و زمانی آنها را افسانه می‌پنداشتند. شنبه‌ی هفته‌ی گذشته، به هنگام شامگاه، پائولو پالما از رم ایتالیا بیننده‌ی یک درخش سبز واقعا افسانه‌ای بود: درخش سبز روی سیاره‌ی ناهید.

پالما می‌گوید: «ناهید پایین افق بود و نورش آن را مانند یک زبانه‌ی آتش با شعله‌ای به رنگ‌های سرخ، نارنجی، زرد و سبز کرده بود. هنگامی که داشت زیر افق پنهان می‌شد، آخرین پرتویش آشکارا به رنگ سبز بود.» وی این عکس را با گوشی خود، از پشت یک تلسکوپ ۱۲ اینچ با بزرگنمایی ۷۶ گرفت.

درخش‌های سبز روی خورشید هنگامی پدید می‌آیند که به هنگام غروب خورشید، هوای زمین با رفتار منشوری خود نور آن را به رنگ‌های اصلی آرجی‌بی (R-G-B) تجزیه کند. وارونگی دما (معمولا بر فراز سطح دریا)، با بزرگنمایی رنگ سبز و دادن جلوه‌ای درخشان و چشم‌نواز به آن، گونه‌ای سراب پدید می‌آورد. این پدیده که زمانش هم چند ثانیه بیشتر نیست، معمولا تنها در مناطقی دیده می‌شود که افقی پایین و دوردست دارند.

همین پدیده‌ی فیزیکی باعث این درخش سبز روی ناهید شده. به گفته‌ی پالما، در این مورد هم دریا تنها ۸ کیلومتر از او دور بود!

این شب‌ها زمان خوبی برای دیدن درخش سبز روی ناهید است. این دومین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشید اکنون دارد [در آسمان زمین] به خورشید نزدیک شده و به یک هلال باریک تبدیل می‌شود- مانند یک هلال ماه مینیاتوری. این نمای کشیده و لاغر به سادگی به رنگ‌های آرجی‌بی تجزیه می‌شود و یک نمایش اپتیکی زیبا را در جو اجرا می‌کند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
sun - Rome - Paolo Palma - green flash - mythology - Venus - planet - eyepiece - prism - R-G-B - temperature inversion - crescent - Moon - atmospheric optics

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه