وویجر ۲ به زودی دومین نماینده انسان در فضای میان‌ستاره‌ای می‌شود!

* فضاپیمای وویجر ۲ی ناسا که در سال ۱۹۷۷ راهی فضا شده بود، اکنون دارد به لبه‌ی سامانه‌ی خورشیدی نزدیک می‌شود.
نمودار ناسا از جایگاه فرضی وویجرهای ۱ و ۲ تا اکتبر ۲۰۱۸. وویجر ۱ در سال ۲۰۱۲ پا به فضای میان‌ستاره‌ای گذاشت. وویجر ۲ هم شاید به زودی این شاهکار را انجام دهد
این گزارش ناسا بر پایه‌ی داده‌های دو دستگاهِ گوناگونِ وویجر ۲ است که در پایان ماه اوت هشدار یک افزایش کوچک در شارِ پرتوهای کیهانی که به فضاپیما برخورد می‌کنند را دادند- پرتوهای کیهانی ذراتی بسیار سریع و پرانرژی‌اند که از سوی فضای بیرون از سامانه‌ی خورشیدی می‌آیند. این داده‌ها به خوبی با چیزی که وویجر ۱ در حدود سه ماه پیش از بیرون رفتن از سامانه‌ی خورشیدی در سال ۲۰۱۲ تجربه کرده بود همخوانی دارند. در مورد وویجر ۱، پس از دریافت آن داده‌ها، دانشمندان تا زمانی که فضاپیما از سامانه‌ی خورشیدی بیرون نرفت از این بابت مطمئن نشدند [یعنی تا سه ماه پس از دریافت داده‌ها].

اِد استون، فیزیکدان از کلتک و دانشمند برنامه‌ی وویجر می‌گوید: «ما داریم یک دگرگونی هایی را در محیط پیرامونوویجر ۲ می‌بینیم، در این باره شکی نیست. در چند ماه آینده آگاهی های بسیار بیشتری به دست خواهیم آورد، ولی هنوز نمی‌دانیم فضاپیما کی می‌خواهد به هورمرز (مرز خورشیدی، heliopause) برسد [وویجر ۱ سه ماه بعد از هورمرز گذشت-م]. ما هنوز به آنجا نرسیده‌ایم- این تنها چیزیست که می‌توانم با اطمینان بگویم.»

دانشمندان می‌دانند که وویجر ۲ اکنون ۱۷.۷ میلیارد کیلومتر از زمین دور شده. ولی به سختی می‌توان زمان گذشتن آن از هورمز را پیش‌بینی کرد.

هورمرز حبابی پیرامون سامانه‌ی خورشیدی است که توسط بادهای خورشیدی پدید آمده. ولی این بادها در بازه‌های ۱۱ ساله‌ی چرخه‌ی فعالیت خورشید کاهش و افزایش می یابند، این بدان معناست که خود حباب هورمرز هم کوچک و بزرگ می‌شود.

و از آنجایی که وویجر ۲ دقیقا همان مسیر وویجر ۱ را نمی‌رود، دانشمندان مطمئن نیستند که فرآیند خروج هر دو یکی بوده و تغییرات یکسانی در فضای پیرامونشان رخ دهد. بنابراین تا زمان گذشتنِ وویجر ۲ از هورمرز، تعیین دقیق فاصله‌ی کنونی‌اش از هورمرز امکان‌ناپذیر است.

زمانی که وویجر ۲ موفق شود از سامانه‌ی خورشیدی بگریزد، تنها دومین ساخته‌ی دست انسان خواهد بود که به چنین موفقیتی رسیده

************
خبر خروج قطعی وویجر ۱ از سامانه‌ی خورشیدی را اینجا خوانده بودید:

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Voyager 2 - solar system - NASA - cosmic rays - Voyager - Voyager Project Scientist - Ed Stone - Caltech - heliopause - Earth - solar wind - sun -

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه