پرتوهای داغ X از یک خوشه کهکشانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
اخترشناسان به کمک رصدخانه‌ی ایکس‌ام‌ام-نیوتنِ سازمان فضایی اروپا تابش پرتو ایکسی که از گازهای داغ فراگیر درون خوشه‌ی کهکشانی ایکس‌ال‌اس‌اس‌سی۰۰۶ می‌تابد را به تصویر در آورده‌اند- این پرتوها در اینجا با رنگ بنفش نمایانده شده.

این خوشه دارای صدها کهکشان، انبوهی از گازهای داغ و پراکنده‌ای که پرتوی X می‌تابانند، و ماده‌ی تاریک به مقداری از این هم بیشتراست که همه‌ی اینها روی هم جرمی هم‌ارز حدود ۵۰۰ تریلیون خورشید را در بر می‌گیرند. نوری که ما از این خوشه‌ی کهکشانی دریافت می‌کنیم زمانی از آن جدا شده بوده که تنها حدود ۹ میلیارد سال از عمر کیهان می‌گذشت.

کهکشان‌های این خوشه بیشتر درمرکز آن انباشته شده‌اند. خوشه‌های کهکشانی به طور معمول یک کهکشان بزرگ مرکزی دارند، ولی خوشه‌ی ایکس‌ال‌اس‌اس‌سی۰۰۶ دارای دو عضو اصلی است که نشان می‌دهد یک رویداد ادغام دارد در این خوشه رخ می‌دهد.

به جز پرتوهای X، داده‌های پیوندی از سه رنگ در طیف دیدنی (مریی) و فروسرخ-نزدیک از تلسکوپ کانادا-فرانسه-هاوایی هم به این تصویر افزوده شده که چندین و چند کهکشان را نشان می‌دهند. برخی از این کهکشان‌ها عضو خوشه نیستند و یا به ما نزدیک‌ترند (مانند آن کهکشان مارپیچی در بالا، سمت راست چارچوب)، و یا دورتر.

در این تصویر چند ستاره هم دیده می‌شود که عضو کهکشان خودمانند و در پیش‌زمینه‌ی تصویر جای دارند (با تیزی‌های پراش روی تصویرشان).

لکه‌های کوچک و بنفش پراکنده‌ای هم در گوشه و کنار تصویر به چشم می‌خورد که همگی چشمه‌های نقطه‌ایِ پرتو X هستند و بسیاری از آنها بیرون از راه شیری‌اند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
ESA - XMM-Newton - X-ray - galaxy cluster - XLSSC006 - galaxy - dark matter - infrared - Canada-France-Hawaii Telescope - spiral galaxy - Milky Way galaxy - diffraction spike

منبع: esa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه