نخستین پرتابی که از کیپ کاناورال انجام شد

در سال ۱۹۵۰، با پرتاب نخستین موشک از کیپ کاناورال فلوریدا، فصل نوینی از پروازهای فضایی آغاز شد. این موشک "بامپر وی-۲" نام داشت.
موشک بامپر وی-۲ که آن را در این تصویر می‌بینید، یک موشک دو-مرحله ای با طرح بلندپروازانه بود که از جایگذاری یک راکت WAC Corporal بر بالای یک موشک وی-۲ درست شده بود.
بخشِ (مرحله‌ی) بالایی موشک می‌توانست تا فاصله‌ی تقریبا ۴۰۰ کیلومتری، بالاتر از جایگاه امروز ایستگاه فضایی برود که در آن هنگام برای خودش یک رکورد بود.
بامپر وی-۲ که با مدیریت شرکت جنرال الکتریک به فضا رفت، در اصل برای آزمودن سامانه‌های موشکی و پژوهش در لایه‌های بالایی جو زمین به کار می‌رفت.
موشک‌های بامپر وی-۲ دستگاه‌های کوچکی با خود داشتند که به آنها اجازه می‌داد ویژگی‌هایی مانند دمای هوا و برخورد پرتوهای کیهانی را بسنجند و اندازه بگیرند.
هفت سال بعد، شوروی موشک‌های اسپوتنیک ۱ و اسپوتنیک ۲، نخستین ماهواره‌ها را راهی مدار زمین کرد، و آمریکا هم در پاسخ، ۶۰ سال پیش در چنین روزی، در سال ۱۹۵۸ سازمان ناسا را بنیان گذاشت.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Cape Canaveral - Florida - Bumper V-2 - V-2 - WAC Corporal - International Space Station - General Electric Company - upper atmosphere - cosmic ray - Soviet Union - Sputnik I - Sputnik II - Earth - USA - NASA

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه