رقصی شورانگیز بر روی خورشید

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، توییتر، و یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید

گاهی به نظر می‌رسد سطح خورشید به رقص در می‌آید.
برای نمونه، درنیمه‌های سال ۲۰۱۲، فضاپیمای رصدخانه‌ی پویایی‌شناسی خورشیدی (اس‌دی‌او) یک زبانه‌ی خورشیدی تماشایی را به تصویر کشید که گویی مانند یک رقصنده‌ی آکروبات داشت رقصی شورانگیز و پرپیچ و تاب را اجرا می‌کرد.
در این ویدیوی زمان‌گریز (دور تند) که حدود سه ساعت را در بر دارد، همین انفجار چشمگیر را در طیف فرابنفش از چشم اس‌دی‌او می‌بینیم.
اینجا پلاسمای داغ خورشید را می‌بینیم که در راستای خطوط یک میدان مغناطیسی حلقه‌ای بلند شده و بر روی سطح کمانه می‌زند. این زبانه‌ی رقصان بسیار بزرگ و غول‌پیکر است به گونه‌ای که سیاره‌ی زمین را یکپارچه می‌توان زیر کمان آن جا داد.
یک زبانه‌ی آرام خورشیدی می‌تواند تا یک ماه دوام بیاورد، ولی گاهی فوران کرده و ابری از پلاسمای داغ تاج خورشید را به فضای سامانه‌ی خورشیدی پرتاب کند (یک فوران تاج خورشیدی یا سی‌ام‌ئی).
سازوکار انرژی‌ای که یک زبانه‌ی خورشیدی را پدید می‌آورد هنوز به خوبی شناخته نشده و در دست پژوهش است.
بر خلاف سال ۲۰۱۲، امسال سطح خورشید بسیار آرام‌تر است و چنین زبانه‌هایی کمتر روی آن پدید می‌آید زیرا این ستاره اکنون دارد به کمینه‌ی خود در چرخه‌ی مغناطیسی ۱۱ ساله‌اش نزدیک می‌شود..

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - Sun - Solar Dynamic Observatory - prominence - running dive roll - acrobatic dancer - ultraviolet - magnetic field - plasma - Earth - Coronal Mass Ejection - CME - Solar System - minimum - magnetic cycle

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه