سحابی "فالکون ۹"!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این ابر گاز و غبار درخشان تازه‌ترین تصویر تلسکوپ فضایی هابل از یک سحابی سیاره‌نمای دوردست نیست بلکه تنها ابریست که در روز ۷ اکتبر برای زمانی کوتاه در آسمان ساجل باختری کشور آمریکا پدید آمد و چشم‌ها را خیره کرد.
این عکس اندکی پس از غروب آفتاب، از جایی در سه مایلی شمال پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ در جنوب کالیفرنیا گرفته شده و توده‌های دودی که از روشن شدن بخش‌های (مرحله‌های) یک و دوی موشک فالکون ۹ شرکت اسپس ایکس پدید آمده را نشان می‌دهد.
توده ابر سرخی که درپیش‌زمینه، سمت راست تصویر می‌بینید دودیست که به هنگام پرتاب موشک در همان آغاز پدید آمده و [چون در فراز پایین‌تر است] از نور غروب به رنگ سرخ دیده می‌شود.
توده‌های رشته‌ای آبی و نارنجیِ رو به گسترشی که در تصویر دیده می‌شود در اثر جدا شدن بخش‌های یک و دوی موشک و همچنین روشن شدن موتورِ بازگشتِ بخش یک پدید آمده و چون در فراز بسیار بالاست، همچنان از نور خورشید می‌درخشد.
نقطه‌ی درخشانی که پایین مرکز تصویر، در میان توده‌های روشن به چشم می‌خورد خود بخش دوم موشک است که تقریبا یکراست دارد از دوربین و عکاس دور می‌شود و به سوی مدار می‌رود.
و نور هشت-مانند تپنده‌ای هم که بالای چارچوب دیده می‌شود بخش نخست و بازیافت‌پذیرِ موشک را نشان می‌دهد که دارد برای فرود به زمین بر می‌گردد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
Hubble Space Telescope - planetary nebula - U.S. - Vandenberg Air Force Base - SpaceX - Falcon 9 - California - boostback - thruster

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه