نمایی از تلسکوپ نوساز "چرنکوف" به هنگام غروب

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲.۸ مگ)
در این تصویر که به هنگام نشستنِ آفتابِ ۱۰ اکتبر گرفته شده، تلکسوپی نوساز در رصدخانه‌ی "روکه دل لوس موچاچوس" در جزیره‌ی لاپالمای جزایر قناری را می‌بینیم که پرتوی آفتابِ رو به غروب را در آینه‌ی چندتکه‌ی خود بازتابانده و نمایی وارونه از آسمان زیبای غروب پدید آورده، با افق تاریک در بالا و رنگ‌های غروب در پایین.
این آینه‌ی ۲۳ متری بر روی سازه‌ی بازِ "تلسکوپ بزرگ مقیاس ۱" سوار شده و به عنوان نخستین بخش از "آرایه‌ی تلسکوپی چرنکوف" (سی‌تی‌ای) کار خود را آغاز کرده است.
بیشتر تلسکوپ‌های روی زمین با دردسر جو زمین روبرو هستند که نور را پراکنده کرده و درمی‌آشامد و تصاویر را مات می‌کند. ولی تلسکوپ‌های چرنکوف برای دریافت پرتوهای بسیار پرانرژی گاما طراحی شده‌اند و در حقیقت برای کارشان نیاز به جو زمین دارند.
پرتوهای گاما با برخورد به جو بالایی زمین، بارانی از ذرات پرانرژی پدید می‌آورند. یک دوربین بزرگ و سریع با کانون معمولی، از درخش‌های گذرا و دیدارپذیری که در این فرآیند پدید می‌آید و تابش چرنکوف نام دارد عکس می‌گیرد. این درخش‌ها زمان برخورد پرتوهای گاما، جهت آنها، و انرژی‌شان را نشان می‌دهد.
آرایه‌ی تلسکوپ‌های چرنکوف بر پایه‌ی برنامه، بیش از ۱۰۰ تا خواهند بود که در هر دو نیمکره‌ی زمین برپا خواهند شد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Sun - Roque del Los Muchachos Observatory - Canary Island - La Palma - Large Scale Telescope 1 - Cherenkov Telescope Array - CTA - gamma rays - Cherenkov light - planet - Earth

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه