هاله گسترده چشم گربه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
چیزی که اینجا می‌بینید چشم‌انداز موشک فالکون ۹ پس از پرتاب در آسمان شامگاهی نیست، این سحابی چشم گربه است، ان‌جی‌سی ۶۵۴۳ و یکی از شناخته شده‌ترین سحابی‌های سیاره‌نما در آسمان.
تقارن‌های خیره‌کننده‌ی این سحابی در مرکزی‌ترین بخش این تصویرِ همنهاده به خوبی آشکار است؛ این تصویر برای نمایان کردن هاله‌ی گازی کم‌نور ولی بسیار گسترده‌ی سحابی که بیش از ۳ سال نوری پهنا دارد پردازش شده.
این تصویر از پیوند داده‌های تلسکوپ‌های زمینی و فضایی درست شده و گسیلش‌های گسترده‌ای که سحابی سیاره‌نمای درخشان‌تر و آشناترِ مرکزی را در میان گرفته را نشان می‌دهد.
سحابی‌های سیاره‌نما مدت‌هاست که به عنوان اجرامی که در واپسین گام زندگی یک ستاره‌ی خورشیدسان پدید می‌آیند شناخته شده‌اند. ولی تنها در همین اواخر بوده که شماری سحابی سیاره‌نما با چنین هاله‌هایی یافته شده، هاله‌هایی که گویا از موادی درست شده‌اند که در دوره‌های گذشته‌تری از زندگی ستاره از آن پس زده شده‌اند.
با آن که گمان می‌رود سحابی‌های سیاره‌نما حدود ۱۰ هزار سال عمر کنند، ولی سن بخش‌های رشته‌ای و بیرونی هاله‌ی سحابی چشم گربه میان ۵۰ هزار تا ۹۰ هزار سال برآورد شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Falcon 9 - Cat's Eye Nebula - NGC 6543 - planetary nebula - sun - star - halo

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه