ستاره‌ای به رنگ خون!

ستاره‌ی "آر خرگوش" که به نام "ستاره‌ی زرشکی هایند" نیز شناخته می‌شود، ستاره‌ای کمیاب در آسمان شبانه‌ی سیاره‌ی زمین است که رنگ سرخ پررنگ شگفت‌انگیزی دارد.
اخترشناس انگلیسی سده‌ی ۱۹ میلادی، جان راسل هایند که نخستین بار این ستاره را کشف کرد درباره‌اش نوشته این ستاره از پشت تلسکوپ «... مانند یک قطره خون بر زمینه‌ای سیاه دیده می‌شود.»
آر خرگوش که با فاصله‌ی ۱۳۶۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی خرگوش جای دارد، یک ستاره‌ی متغیر بلند-دوره، از گونه‌ی ستاره‌ی "شگفت‌اختر" (میرا) است که درخشش آن با یک دوره‌ی ۱۴ ماهه کاهش و افزایش می‌یابد.
ستاره‌ی آر خرگوش اکنون به عنوان یک ستاره‌ی کربنی شناخته شده است، یک غول سرخ بسیار خنک و بسیار پیر با کربن بسیار.
کربن فراوانِ ستارگان کربنی در اواخر زندگی این ستارگان، و در فرآیند همجوشی هلیوم در هسته‌ی آنها ساخته شده و به لایه‌های بیرونی این ستارگان پس زده شده است. بالا آمدن این کربن به پیدایش انبوه مولکول‌های کربنی ساده‌ای مانند CO ،CH ،CN، و C2 انجامیده است.
ستارگان سرد به طور کلی بیشتر انرژی‌ای که می‌گسیلند در نورهای سرخ و فروسرخ است، ولی در ستارگان کربنی، اندکی نور آبی هم که از این ستارگان گسیلیده می‌شود به شدت توسط مولکول‌های کربن درآشامیده (جذب) می‌شود و همین به ستارگان کربنی یک رنگ سرخ پررنگ استثنایی می‌دهد.
آر خرگوش با بادهای نیرومندش دارد جو کربنی خود را به محیط میان‌ستاره‌ای پیرامونش پس می‌زند و در آستانه‌ی پدید آوردن یک سحابی سیاره‌نما است.
اوه، راستی! هالووین مبارک!

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Hind's Crimson Star - R Leporis - star - planet - Earth - John Russell Hind - constellation Lepus - Mira - variable - carbon - red giant - helium fusion - core - molecule - CO - CH - CN - C2 - infrared - planetary nebula - Halloween - APOD

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه