ساخت خورشید مصنوعی داغ‌تر از خود خورشید در چین!

دانشمندان چینی در تلاش برای یافتن منبعی عمده برای انرژی پاک، یک خورشید ساختگی باورنکردنی را پدید آورده‌اند که می‌تواند به دمایی تا ۱۰۰ میلیون درجه‌ی سلسیوس برسد- گرمایی که خورشید واقعی با دمای حدود ۱۵ میلیون درجه در برابرش نیمگرم است.

بنیاد فیزیک پلاسما، وابسته به آکادمی علوم چین می‌گوید یک "خورشید ساختگی" (مصنوعی) به نام "توکاماک آزمایشگاهی ابررسانش پیشرفته‌" (ایست، EAST) را آزمایش کرده. این دستگاه که به دستگاهی در یک داستان‌ علمی-تخیلی می‌ماند، به گونه‌ای طراحی شده که همان روشی که ستاره‌ی مادریمان انرژی هنگفتش را تولید می‌کند را بازسازی می‌کند.

دستگاه "ایست" یک ماشین چنبره-مانند است که درون محفظه‌ای دایره‌ای جاسازی شده. این پروژه در جزیره‌ی دانش (Science Island) در استان آن‌هوئی در خاور چین اجرا شده و از همجوشی هسته‌ای برای پدید آوردن گرمایی عظیم بهره می‌گیرد. تنها به کار انداختن این ماشین روزی ۱۵ هزار دلار خرج بر می‌دارد.

هدف دستگاه "ایست" شناخت فرآیند همجوشی هسته‌ای، و برای بهره‌گیری از آن در آینده به عنوان منبعی جایگزین برای تولید انرژی در زمین است. این می‌تواند راه را برای تولید انرژی پاک هموار سازد- امروزه انرژی هسته‌ای از راه شکافت هسته به دست می‌آید که پسماندهای سمی با اثر درازمدت به جا می‌گذارد.

چین برنامه‌ای برای راه‌اندازی یک رشته ماه‌ ساختگی نیز دارد. این ماه‌ها که برای روشن کردن خیابان‌های شهرها به هنگام شب به کار می‌روند، در حقیقت ماهواره‌هایی هستند که امید می‌رود روزی بتوانند جایگزین لامپ‌های معمولی شهری شده و باعث صرفه‌جویی در انرژی شوند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
star - China - clean energy - sun - earth - solar simulator - core - Institute of Plasma Physics - Chinese Academy of Sciences - Experimental Advanced Superconducting Tokamak - EAST - solar system - Science Island - Eastern China - Anhui Province - fusion - moon

منبع: rt.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه