آواز خورشید به هنگام طلوع در مریخ را بشنوید

* دانشمندان از تصویر طلوع آفتاب در سیاره‌ی بهرام یک قطعه‌ی موسیقی ساخته‌اند. این عکس ۵ هزارمین طلوع آفتاب بهرام را از چشم خودروی آپورچونیتی (فرصت) نشان می‌دهد و دانشمندان با ترفندهای صداسازی، یک آهنگ گوشنواز دو دقیقه‌ای از آن پدید آورده‌اند.
آنها با پویش (اسکن کردن) تصویر، پیکسل به پیکسل و از چپ به راست، داده‌های نور و رنگ هر پیکسل را سنجیدند و آنها را با داده‌های مربوط به فرازای (ارتفاع) سطح ترکیب کردند. سپس با بهره از الگوریتم‌هایی، برای هر یک از این عنصرها یک گام و ملودی ویژه‌ تعریف کردند.

هارمونی‌های آهسته و ملایم مربوط به زمینه‌ی تاریک است و صداهای بلندتر و آشکارتر در میانه‌های آهنگ هم از داده‌های مربوط به قرص درخشان خورشید پدید آمده.

دکتر دومینیکو ویچینانتزا از دانشگاه انگلیا راسکین، و دکتر ژانویه ویلیامز از دانشگاه اکستر این آهنگ را با عنوان "Mars Soundscapes" در غرفه‌ی ناسا در در کنفرانس ابررایانش SC18 که ۱۳ نوامبر در دالاس برگزار می‌شود ارایه خواهند کرد.

این آهنگ با بلندگوهای معمولی و همچنین ترارسان‌های (مبدل‌های) لرزشی ضبط شده تا شنوندگان بتوانند با دست خود لرزش را حس کنند و تجربه‌ای شخصی و لذت‌بخش از طلوع آفتاب در بهرام داشته باشند.

خودروی آپورچونیتی ناسا که از سال ۲۰۰۴ تاکنون در سیاره‌ی سرخ بوده، چندیست که به دنبال توفان شن سراسری این سیاره ارتباطش با زمین قطع شده است. دانشمندان امیدوارند بتوانند تا پایان سال ۲۰۱۸ آن را بیدار کنند و بتواند کارش را از سر بگیرد.
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در فیسبوک، تلگرام، و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید

دکتر ویچینانتزا که مدیر گروه پژوهشی مهندسی صدا و بازی یا SAGE در انگلیا راسکین است می‌گوید: «ما برای ارایه‌ی این کار درباره‌ی یک چنین سیاره‌ی فریبنده‌ای بسیار هیجان‌زده‌ایم» وی می‌افزاید صداسازی یا آواییدن (به کار بردن آواهای بی‌کلام برای رساندن یا درک داده‌ها) از روی تصویر یک روش بسیار انعطاف‌پذیر برای پژوهش‌های علمی است و می‌تواند در زمینه‌های گوناگون، از بررسی ویژگی‌های جَوی و سطحی سیاره‌ها گرفته تا آشکارسازی فوران‌های آتشفشانی به کار رود. صداسازی تصویری در دانش پزشکی هم می‌تواند روش‌هایی تازه برای بررسی تغییر شکل‌ها و رنگ‌ها داشته باشد که به ویژه برای تشخیص‌های تصویری کارایی دارد.

در همین زمینه:
* نخستین دونوازی موسیقی کیهانی: یک پیانو روی زمین و یک ستاره در ژرفای فضا 
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
soundtrack - Mars - Opportunity - sonification - elevatio - algorithm - pitch - melody - Dr Domenico Vicinanza - Anglia Ruskin University - Dr Genevieve Williams - University of Exeter - Mars Soundscapes - NASA - Supercomputing SC18 Conference - Dallas - vibrational transducer - dust storm - Sound and Game Engineering - SAGE - Image sonification - planet

منبع: sciencedaily

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه