هاله‌های باورنکردنی خورشید در پیست اسکی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
پیست‌های اسکی از بهترین جاها برای تماشای هاله‌های خورشیدند- حلقه‌هایی از نور که اگر آسمان پر از بلور یخ باشد به گرد خورشید پدید می‌آیند. در روز ۲۷ نوامبر، جولی موریس که سرگرم اسکی در پیست اسکی Snowbasin Resort در هانتزویل یوتا بود این چشم‌انداز باورنکردنی را در آسمان دید و به تصویر کشید.

او می‌گوید: «تاکنون چنین چیزی ندیده بودم. تا ۱۵ دقیقه در آسمان دیده می‌شد.»

هاله‌های معمولی خورشید توسط بلورهای یخ در بلندای آسمان، در ابرهای پَرسا (سیروس) پدید می‌آیند. ولی "هاله‌های اسکی" را بلورهای یخ نزدیک سطح زمین پدید می‌آورند، بلورهایی که از حرکت اسکی‌بازها و یا فعالیت ماشین‌های برف‌ساز در هوا پخش شده‌اند. موریس هم می‌گوید در آن هنگام ماشین‌های برف‌ساز سرگرم کار بودند.

ماشین‌های برف‌ساز گونه‌ای یخ بسیار ویژه تولید می‌کنند. این مهم بود چون بلوری که این ماشین‌ها پدید می‌آورند به نام "گرد الماس" شناخته می‌شود. بلورها به آرامی در مسیر باد این ماشین‌ها شکل می‌گیرند. این بلورهای انسان‌ساخته اثر اپتیکی بیشتری نسسبت به بلورهای طبیعی در ابرها دارند و هاله‌هایی درخشان‌تر و تمیزتر پدید می‌آورند.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این عکس فوری که موریس با موبایلش گرفته گونه‌های کمیابی از هاله نیز دیده می‌شود: هاله‌ی ۲۲ درجه، کمان‌های پاراخورشید (خورشید دروغین، sundog)، زیر-پاراخورشیدها (sub-sundog)، یک زیر-خورشید (sub-sun)، یک ستون خورشید پایینی، یک کمان سایان (تانژانت، tangent) بالایی، یک کمان فرا-پهلویی (supralateral)، یک کمان پری (Parry)، یک هاله‌ی ۴۶ درجه، و یک کمان پیرا-سرسویی (circumzenithal)، و یک دایره‌ی پراهوری (parhelic)- همه‌ی این جلوه‌ها توسط ذرات گرد شناور الماس در هوا پدید آمده بودند- تصویر زیر چندی پیش در یلونایف کانادا گرفته شده بود، ولی شماری از این هاله‌ها در آن هم دیده می‌شود:
 --------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Ski resort - sun halo - Julie Morris - Snowbasin Resort - Huntsville - Utah - ice crystal - cirrus cloud - Earth - snow-making machine - diamond dust - snow blower - Ski halo - 22-degree halo - sundog - sub-sundog - sub-sun - sun pillar - upper tangent arc - supralateral arc - Parry arc - 46-degree halo - circumzenithal arc - parhelic circle

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه