برخاستن از سطح سیارک ریوگو پس از یک فرود آزمایشی

 اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، توییتر، و یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید

آیا فضاپیمای هایابوسا۲ می‌تواند به سلامت بر سطح سیارک ریوگو فرود بیاید؟
این کاوشگر ژاپنی که فضاپیمایی به اندازه‌ی یک اتوبوس است در ماه ژوییه به این سیارک تقریبا ۱ کیلومتری الماسی-شکل رسید. عکس‌هایی که هایابوسا۲ از آن هنگام تاکنون گرفته و به زمین فرستاده سطحی سنگلاخ و پوشیده از تخته سنگ‌ها را نشان می‌دهد، از همین رو پیدا کردن جایی هموار که فضای کافی برای نشستن این فضاپیما داشته باشد کاری دشوار بوده.
در این ویدیو که هفته‌ی گذشته گرفته شده، سایه‌ی فضاپیمای روباتیک هایابوسا۲ را از فراز ۲۰ متری سطح ناهموار ریوگو می‌بینیم که پس از انجام یک فرود آزمایشی دارد به بالا بر می گردد.
پیش از این، فرودگرهای کوچکی که به اندازه‌ی یک فریزبی کوچک هستند از هایابوسا۲ جدا شده و بر سطح ریوگو فرود آمده، و جست و خیز روی سطح این سیارک را آغاز کرده بودند.
بررسی ریوگو نه تنها می‌تواند به ما در شناخت ریزسیاره‌ها و سطح و درون آنها کمک کند، بلکه در باره‌ی موادی که در آغاز سامانه‌ی خورشیدی برای پیدایش زندگی در دسترس بوده نیز به ما آگاهی‌هایی بدهد.
فرود فضاپیمای هایابوسا۲ی مادر برای اوایل سال آینده‌ی میلادی برنامه‌ریزی شده که امید می‌رود بتواند نمونه‌هایی از خاک این سیارک را برای برگرداندن به زمین گرد آورد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Hayabusa2 - asteroid - Ryugu - Japan - frisbee - minor planet - Solar System - Earth

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه