پانورامایی از سطح ماه و فضانوردان آپولو ۱۵

کاوش روی ماه چه حسی دارد؟ ماموریت‌های آپولوی ناسا در اواخر دهه‌ی ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ شانس این کار و تجربه‌ی چنین حسی را به انسان‌ها داد.
یکی از این ماموریت‌ها آپولو ۱۵ بود که به ویژه برای آشنایی بیشتر با سطح ماه انجام شد و فضانوردان در آن به بررسی کوه‌ها، دره‌ها، دریاوارها، و بلندی‌های ماه پرداختند.
فضانوردان این ماموریت، دیوید اسکات و جیمز اروین حدود سه روز را روی ماه گذراندند و همزمان، آلفرد وردن نیز در گردونه‌ی فرماندهی در مدار ماه می‌چرخید.
این ماموریت که با پرتاب آپولو ۱۵ در ۲۶ ژوییه‌ی ۱۹۷۱ آغاز شد، نخستین ماموریتی بود که یک خودروی ماه نورد در آن به کار رفت.
این تصویر سراسرنما (پانوراما) که از پیوند دیجیتالی نماهای جداگانه درست شده، اسکات را نشان می‌دهد که دارد تخته سنگی روی دامنه‌ی کوه ۳.۵ کیلومتری هدلیِ دلتا (δ)، در سمت چپ خودروی خورشیدی چهارچرخه را بررسی می‌کند. ایروین هم داشت از چشم‌انداز عکس می‌گرفت و سایه‌اش بر سمت راست خودرو افتاده. سمت راست او هم یک سطح روشن از آفتاب دیده می‌شود.
این دو با خودرویشان روی هم رفته ۲۸ کیلومتر بر سطح ماه راندند و حدود ۷۶ کیلوگرم از سنگ‌های ماه را برای بررسی دقیق به زمین آوردند.
برنامه‌ی ناسا و دیگر سازمان‌های فضایی ادامه‌ی این گونه کاوش‌ها با فرستادن فضاپیماهای سرنشین‌دار به ماه، بهرام، و دورتر است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - Apollo - Apollo 15 - Moon - maria - David Scott - James Irwin - Alfred Worden - Command Module - Earth - Lunar Roving Vehicle - Mt. Hadley Delta - Mars

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه