غبارهای تیره و روشن در تاج جنوبی

در این نمای گسترده‌ی تلسکوپی که جایی در نزدیکی مرز شمالی صورت فلکی تاج جنوبی (اکلیل جنوبی) را نشان می‌دهد، ابرهای غبار کیهانی را می‌بینیم که بر پهنه‌ی یک میدان پرستاره پخش شده‌اند.
این ابرهای انبوه که کمتر از ۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارند به گونه‌ی چشمگیری جلوی نور ستارگان پس‌زمینه در کهکشان راه شیری را گرفته‌اند. گستردگی این چشم انداز در فاصله‌ی برآوردشده‌ی این ابرها حدود ۴۵ سال نوریست.
سمت راست تصویر یک دسته سحابی بازتابی آبی‌فام به نام‌های ان‌جی‌سی ۶۷۲۶، ان‌جی‌سی ۶۷۲۷، ان‌جی‌سی ۶۷۲۹ و آی‌سی ۴۸۱۲ دیده می‌شود. رنگ آبی ویژه‌ی آنها دستاورد بازتاب نور ستارگان داغ از روی غبارهای کیهانیست. این گرد و غبار همچنین جنین‌های ستاره‌ای درون این منطقه را نیز از چشم‌ها پنهان کرده‌اند.
سحابی زردفام کوچک‌تر ان‌جی‌سی ۶۷۲۹ یک ستاره‌ی متغیر جوان به نام "آر تاج جنوبی" را در بر گرفته. درست زیر آن، کمان‌ها و حلقه‌هایی را می‌بینیم که به نام اجرام هربیگ-هارو (اچ‌اچ) شناخته می‌شوند و مربوط به ستارگان نوزاد و پرانرژی‌اند.
خوشه‌ی ستاره‌ای کروی باشکوه ان‌جی‌سی ۶۷۲۳ هم درست بالا، سمت راست سحابی‌ها دیده می‌شود. اگر چه به نظر می‌رسد این خوشه بخشی از همین گروه است، ولی در حقیقت از تارگانی پیر و باستانی در فاصله‌ی حدود ۳۰ هزار ال نوری زمین تشکیل شده، بسیار دورتر از ستارگان جوان در ابرهای غبار تاج جنوبی.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Corona Australis - Southern Crown - star - Milky Way - reflection nebula - NGC 6726 - 6727 - 6729 - IC 4812 - variable star - R Coronae Australis - Herbig Haro (HH) - globular star cluster - NGC 6723 -

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه