تکه سنگی که از مریخ آمده

در روز ۲۷ دسامبر ۱۹۸۴ شهاب‌سنگ پرآوازه‌ای که از سیاره‌ی بهرام (مریخ) آمده بود در قطب جنوب یافته شد [دو روز پیش سالگرد این کشف بود].

این شهاب‌سنگ که به نام "آلن هیلز ۸۴۰۰۱" (ای‌ال‌اچ۸۴۰۰۱) شناخته می‌شود در تپه‌های آلن (آلن هیلز) که دسته‌ای از تپه‌ها در جنوبگانست، و توسط یک گروه آمریکاییِ جویندگان شهاب‌سنگ از برنامه‌ی ANSMET در بنیاد ملی دانش یافته شد.

این سنگ آسمانی ۱.۸ کیلوگرمی یکی از کهن‌ترین شهاب‌های مریخی* است که تاکنون روی زمین یافته شده. دانشمندان برآورد می‌کنند این سنگ بیش از ۴ میلیارد سال پیش از سخت شدن گدازه‌ها پدید آمده، زمانی که هنوز آب مایع روی سطح بهرام روان بود. این سنگ همچنین آغازگر جنجال‌ها درباره‌ی جستجوی زندگی‌ای که شاید هنوز در بهرام جریان داشته باشد بوده.

دانشمندان بر این باورند که این شهاب‌سنگ احتمالا از منطقه‌ای از سیاره‌ی سرخ به نام دره‌وار مارینر آمده. آنها برای تعیین این موضوع داده‌های فضاپیماها از همنهش شیمیایی بهرام را با همنهش شیمیایی شهاب‌سنگ مقایسه کردند. به گمان پژوهشگران، این سنگ حدود ۱۷ میلیون سال پیش، در پی برخورد یک شهاب به سطح بهرام از آن جدا شده و پس از یک سرگردانی درازمدت در فضا، سرانجام حدود ۱۳ هزار سال پیش سر از زمین در آورده بوده.

--------------------------------------------
یادداشت:
*همنهش‌های عنصری و ایزوتوپی این شهاب‌سنگ‌ها همسان با سنگ‌ها و گازهای جَوی‌ایست که توسط فضاپیماها در بهرام بررسی شده‌اند، از همین رو خاستگاه آنها را سیاره‌ی بهرام می‌دانند. [ویکیپدیای انگلیسی]

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Allan Hills 8400 - Allan Hills - Antarctica - meteorite - National Science Foundation - ANSMET - Earth - Mars - Valles Marineri - Earth

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه