دو عکس به مناسبت ۲۵مین سالگرد نخستین ماموریت تعمیر تلسکوپ هابل

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۲۷)
تلسکوپ فضایی هابل در ۲۸ سال گذشته بیشمار کهکشان دور و نزدیک در سرتاسر کیهان را به تصویر کشیده. ولی یک کهکشان خوش‌عکس در فاصله‌ی ۵۵ میلیون سال نوری زمین، جایگاه ویژه‌ای در تاریخ این تلسکوپ دارد.

ناسا در سال ۱۹۹۳، زمانی که می‌خواست تاریِ دید هابل (به دلیل نقص ساختاری در آینه‌ی اصلی آن) را برطرف کند، چند جرم فضایی را برگزید که هابل می‌بایست پیش و پس از تعمیر، برای بررسی و آزمایش دیدش آنها را رصد می‌کرد.

کهکشان بزرگ و باشکوه ام۱۰۰ برای این منظور هدفی بسیار مناسب به نظر می‌رسید. برای این کار، دانشمندان می‌بایست عکسی که هابل در زمان تاریِ دیدش از این کهکشان گرفته بود را با عکسِ پس از تعمیر بسنجند (مقایسه کنند). برای عکس گرفتن هم "دوربین میدان‌گسترده و سیاره‌ای شماره ۱" تلسکوپ (WFPC1) برگزیده شد.

ین عکس می‌بایست پیش از دسامبر ۱۹۹۳، یعنی پیش از برداشتن این دوربین و جایگزین کردن آن با WFPC2 توسط فضانوردان گرفته می‌شد. پس از تعمیر تلسکوپ، هابل دوباره عکسی از این کهکشان گرفت و نمایی شفاف و روشن از آن ثبت کرد.

بازگشت پیروزمندانه‌ی هابل به دید روشنی که وعده داده شده بود توسط همگان جشن گرفته شد. هابل پس از این ماموریت توانمندی‌های بهتری پیدا کرد و با عکس‌های خیره‌کننده‌ای که پس از آن گرفت دوستداران فضا را ناامید نساخت.

ناسا این دو عکس هابل را برای بزرگداشت ۲۵مین سالگرد نخستین ماموریت تعمیر آن منتشر کرده. چارچوب سمت چپ تصویر تار و بی‌کیفیتی‌ست که پیش از ماموریت ۱۹۹۳ از کهکشان ام ۱۰۰ گرفته شده و چارچوب سمت راست هم تصویر تازه‌تری را نشان می‌دهد که سال ۲۰۰۹ پس از آخرین ماموریت تعمیر، با دوربین میدان‌گسترده‌ی شماره ۳ گرفته شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
galaxy - Hubble - NASA - primary mirror - spiral galaxy - M100 - Wide Field and Planetary Camera 1 - astronaut - Wide Field and Planetary Camera 2 - Wide Field Camera 3

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه