سحابی بزرگ شاه‌تخته، کارخانه ابرنواختر

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
سحابی بزرگ شاه‌تخته (کارینا)، جواهری در آسمان نیمکره‌ی جنوبی که به نام ان‌جی‌سی ۳۳۷۲ نیز شناخته می‌شود، با پهنای حدود ۳۰۰ سال نوری یکی از بزرگ‌ترین منطقه‌های ستاره‌زایی در کهکشان راه شیری است.
این سحابی هم مانند همتای شمالی‌ترش، سحابی بزرگ شکارچی، با چشم نامسلح دیده می‌شود هر چند که با فاصله‌ی ۷۵۰۰ سال نوری از زمین، حدود پنج برابر از آن دورتر است [پس تصورش را بکنید که اگر به اندازه‌ی شکارچی به ما نزدیک بود چقدر دیده می‌شد-م].
این نمای نزدیک تلسکوپی باشکوه بیش از ۵۰ سال نوری را در بر گرفته و جزییات چشمگیری از رشته‌های برافروخته‌ در بخش مرکزیِ گازهای میان‌ستاره‌ای و ابرهای تیره‌ی غبار تیره‌ی کیهانی را نشان می‌دهد.
سحابی شاه‌تخته منزلگاه ستارگان جوان و بی‌اندازه پرجرمیست، از جمله ستارگان خوشه‌ی باز ترامپلر۱۴ (بالا، سمت چپ مرکز) و ستاره‌ی همچنان پر راز و رمزِ اِتا-شاه‌تخته که بیش از ۱۰۰ برابر پرجرم‌تر از خورشید است.
در این تصویر، اتا شاه‌تخته درخشان‌ترین ستاره در مرکز تصویر، زیر سحابی غبارآلود سوراخ کلید (ان‌جی‌سی ۳۳۲۴) است.
نماهای پرتو X نشان می‌دهند که سحابی بزرگ شاه‌تخته به تمام معنا یک کارخانه‌ی ابرنواختر است- همین اتا اه‌تخته هم ستاره‌ایست که چیزی به انفجار و ابرنواختر شدنش نمانده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Great Carina Nebula - NGC 3372 - galaxy - Great Orion Nebula - open cluster - Trumpler 14 - Eta Carinae - Sun - Keyhole Nebula - NGC 3324 - supernov - X-ray

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه