کیوان دارد حلقه‌های زیبایش را از دست می‌دهد

* اگر ۳۰۰ میلیون سال در زمان جلو برویم، ناچاریم سیاره‌ی کیوان (زحل) را بدون کمک گرفتن از حلقه‌های گسترده‌اش شناسایی کنیم، زیرا احتمال می‌رود تا آن زمان دیگر حلقه‌ای برای این سیاره نماند- و چه بسا از این هم زودتر ناپدید شوند.

این نتیجه‌ی پژوهش تازه‌ایست که بر روی پدیده‌ای به نام "باران حلقه‌ای" (یا باران حلقه) که آب را از حلقه‌ها به درون منطقه‌ی میانگان (عرض‌های میانی) سیاره می‌کشد انجام شده. این یافته به همراه یافته‌ی دیگری که اوایل امسال با بهره از داده‌های کاسینی به دست آمده و در آن، به گونه‌ی متفاوتی از باران حلقه‌ای اشاره شده بود این معنا را می‌دهند که ساختارهای خیره‌کننده‌ی حلقه‌های کیوان می‌تواند تنها در ۱۰۰ میلیون سال ناپدید شود.

جیمز اودونیو از مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا می‌گوید: «ما خوش‌شانسیم که می‌توانیم حلقه‌های کیوان که به نظر می‌رسد در نیمه‌ی عمر خود هستند را ببینیم. ولی اگر حلقه‌ها موقت باشند، پس شاید تماشای حلقه‌های غول‌پیکر مشتری، اورانوس، و نپتون که اکنون تنها یک تک‌حلقه‌ای نازک از آنها مانده را از دست داده باشیم!»

پژوهش تازه بر پایه‌ی رصدهای چندساعته‌ایست که سال ۲۰۱۱ در هاوایی بر روی گونه‌ی ویژه‌ای از هیدروژن که نور فروسرخ می‌گسیلد انجام شده بود. این گونه‌ی هیدروژن، "باران حلقه‌ای" را می‌سازد، پدیده‌ای که داشمندان دهه‌هاست روی آن کار می‌کنند.

اگر حجم کل باران حلقه ای که دانشمندان در این چند ساعت دیده‌اند، یک پدیده‌ی رایج در کیوان باشد، این باران مقدار هنگفتی از حلقه‌های یخی، میان ۴۲۰ تا ۲۸۰۰ کیلوگرم در هر ثانیه را از آن بیرون می‌کشد. دانشمندان با توجه به جرم کنونی حلقه‌های کیوان برآورد کردند که این حلقه‌ها تا ۳۰۰ میلیون سال دیگر ناپدید خواهند شد. هرچند که دامنه‌ی گسترده‌ در این برآورد به معنای بی‌قطعیتی (عدم قطعیتی) بزگ در تعیین عمر حلقه‌هاست.

با در نظر گرفتن پژوهشی که اوایل امسال با بهره از داده‌های کاسینی انجام شده بود، سرنوشت حلقه‌ها از این هم بدتر خواهد بود؛ کاسینی گونه‌ای باران متفاوت و از این هم انبوه‌تر را دیده بود که از حلقه‌ها بر سیاره می‌ریزد. اودونیو و همکارانش این باران را در پژوهش خود به حساب نیاوردند، ولی اگر هر دو پدیده را به هم بیفزاییم، حلقه‌ها تنها تا ۱۰۰ میلیون سال دیگر وجود خواهند داشت.
برداشت هنری از چگونگی تغییر چهره‌ی کیوان تا صد میلیون سال دیگر. درونی‌ترین حلقه‌ها زودتر ناپدید می‌شوند زیرا نخست آنها بر سیاره می‌بارند. حلقه‌های بیرونی هم با سرعتی بسیار کم در پی آنها خواهند آمد- این یک تصویر پویا (gif) به بزرگی ۶.۳ مگ است. برای کامل شدنش شکیبا باید

گزارش این پژوهش در ماره‌ی ۱۷ دسامبر نشریه‌ی ایکاروس منتشر شده‌ است.

این را هم بخوانید: * باران مواد آلی از حلقه‌های کیوان بر سرش می‌بارد 

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Saturn - rings - ring rain - planet - midlatitude - Cassini - James O'Donoghue - NASA - Goddard Space Flight Cente - Jupiter - Uranus - Neptune - Hawaii - hydrogen - infrared - Icarus

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه