سیارکی با یک "ماه" از کنار زمین گذشت

روز ۷ ژانویه (۱۷ دی)، یک سیارکِ نزدیک‌زمین به نام ۲۰۱۶ ای‌زی۸ با فاصله‌ی ۴.۵ میلیون کیلومتر از کنار سامانه‌ی زمین-ماه گذشت. اخترشناسان به کمک رادار غول‌پیکر آرسیبو در پورتوریکو آن را به هنگام نزدیک شدن ردیابی کرده و به تصویر کشیدند. آنها با بهره از تپ‌های رادیویی با انرژی ۲۳۸۰ مگاهرتز دریافتند که ۲۰۱۶ ای‌زی۸ تنها نیست و یک ماه (قمر) هم دارد.

چنانکه از نماهای راداری پیداست، جرم اصلی تقریبا کروی است و ۴۳۰ متر قطر دارد، ولی ماه آن کشیده‌تر است، مانند یک سیگار برگ با درازای ۱۸۰ متر.

سیارک‌های دوتایی به آن اندازه که برخی فکر می‌کنند چیزهای کمیابی نیستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تقریبا ۱۵ درصد سیارک‌های نزدیک‌زمین "ماه" دارند. در تاریخ زمین‌شناسی زمین چنین سامانه‌هایی به زمین برخورد کرده و دهانه‌های برخوردیِ دوتایی پدید آورده‌اند، از جمله در یمتلاند سوئد.

سازمان‌های فضایی سرانجام روزی ناچار خواهند شد سیارکی که دارد یکراست به سوی زمین می آید را نابود کرده و یا از مسیرش منحرف کنند. شناخت ویژگی‌های سیارک‌های دوتایی‌ای مانند ۲۰۱۶ ای‌زی۸ می‌تواند برای برنامه‌های آینده‌ی پدافند (دفاع) سیاره‌ای کلیدی باشد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Earth - asteroid - Moon - Arecibo - radar - Puerto Rico - radio - 2016 AZ8 - moon - long axis - impact crater - Jämtland - Sweden - binary system

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه