برخوردی در کمربند سیارک‌ها

در هفته‌ی گذشته، ستاره‌شناسان در برنامه‌ی "اتلس" در هاوایی تغییری شگفت‌انگیز را در سیارک "۶۴۷۸ گولت" (یا گالت) مشاهده کردند. این سنگ آسمانی دُم در آورده بود! این جرم که در کمربند سیارک‌هاست، همه‌ی ویژگی‌های ظاهری یک دنباله‌دار را پیدا کرده. عکسی که اینجا می‌بینید از پیوند رشته نماهای گرفته شده در ۶۰ دقیقه از روز ۹ ژانویه درست شده، زمانی که درازای دم ۶۴۷۸ گولت به ۴۰۰ هزار کیلومتر رسیده بود.
خوب، چه پیشامدی برای ۶۴۷۸ گولت رخ داده؟ یکی از سرنخ‌ها در "خانواده‌"ی آن است. سیارک گولت عضو خانواده‌ی فوسیه است، گروهی از سنگ‌ها در بخش درونی کمربند سیارک‌ها که حدود ۲.۲ میلیارد سال پیش در اثر برخوردهای درون این بخش کمربند پدید آمده. نام این خانواده از بزرگ‌ترین عضو آن گرفته شده، ۲۵ فوسیه با قطری نزدیک به ۷۵ کیلومتر.

دم گولت می‌تواند در پی برخوردی که به تازگی رخ داده پدید آمده باشد. پژوهشگران برنامه‌ی اتلس به عکس‌هایی که در دسامبر ۲۰۱۸ و ژانویه‌ی ۲۰۱۹ از گولت گرفته شده بود نگاه کردند و تغییر ظاهر آن را رو به گذشته دنبال کردند. با برون‌یابی این تغییرات نتیجه گرفتند که گولت در نوامبر ۲۰۱۸ با یکی از دیگر اجرام کمربند سیارک‌ها برخورد کرده بوده. اگر این نتیجه‌گیری درست باشد، پس این دُم می‌بایست پسماندهای به جا مانده از برخورد باشد.

سیارک گولت در سال ۱۹۸۸ توسط زوج اخترشناس پرآوازه، کارولین و یوجین شومیکر در رصدخانه‌ی پالومار کالیفرنیا یافته شد. این جرم ۴ کیلومتری در ۳۰ سالی که از یافته شدنش می‌گذرد چندان مورد توجه نبوده ولی اکنون اخترشناسان سراسر جهان مشتاقانه آن را زیر نظر گرفته و دگرگونی‌هایش را دنبال می‌کنند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
ATLAS - Hawaii - asteroid - 6478 Gault - asteroid belt - Phocaea family - 25 Phocaea - Carolyn and Eugene Shoemaker - Palomar Observatory - California

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه