اولتیما تولی با ساختاری که تاکنون مانندش دیده نشده

* نخستین تصویرهای اولتیما تولی که از نیوهورایزنز به زمین رسیده رازهایی را درباره‌ی نخستبن روزهای سامانه‌ی خورشیدی فاش می کند.
عکسی که نیوهورایزنز روز ۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۹، ۳۰ دقیقه پیش از رسیدن به نزدیک‌ترین فاصله از اولتیما تولی، از قاصله‌ی ۲۷۰۰۰ کیلومتری گرفته.
هر پیکسل تصویر هم‌ارز ۱۴۰ متر است
دانشمندان ماموریت نیوهورایزنز ناسا نخستین عکس‌های پرجزییات را از دورترین جرمی که تاکنون [از نزدیک] کاوش شده منتشر کرده‌اند- یک جرم کمربند کویپر (کی‌بی‌او) به نام اولتیما تولی. نمای چشمگیر آن، که تاکنون هرگز مانندش دیده نشده، آگاهی‌هایی درباره‌ی فرآیندهایی که چهار و نیم میلیارد سال پیش سیاره‌ها را ساختند به ما می‌دهد.

آلن استرن، پژوهشگر اصلی نیوهورایزنز از بنیاد پژوهش جنوب باختر می‌گوید: «این گذر یک دستاورد تاریخی بود. تاکنون هیچ فضاپیمایی با چنین سرعتی و در فاصله‌ای به این دوری، در ژرفای فضا، با چنین جرم کوچکی دیدار نکرده.»

تصویری که ۳۰ دقیقه پیش از گذر، از فاصله‌ی ۲۷۰۰۰ کیلومتری گرفته شده‌ نشان می‌دهد که اولتیما تولی یک "دوتایی پَرماسی" (تماسی) است و از دو کره‌ی به هم چسبیده تشکیل شده. درازای کلی آن ۳۱ کیلومتر است. گروه دانشمندان نیوهورایزنز نام کره‌ی بزرگ‌تر (قطر ۱۹ کیلومتر) را "اولتیما" و کره‌ی کوچک‌تر (قطر ۱۴ کیلومتر) را "تولی" گذاشته‌اند.

این گروه می‌گویند این دو کره به احتمال بسیار در یک درصد نخست تاریخ پیدایش سامانه‌ی خورشیدی، با سرعتی نزدیک به سرعت دو خودرو با یکدیگر برخورد کرده و به هم چسبیده‌اند.

جف مور، رهبر گروه ژئوفیزیک و زمین‌شناسی نیوهورایزنز می‌گوید: «نیوهورایزنز مانند یک ماشین زمان است که دارد ما را به روزگار پیدایش سامانه‌ی خورشیدی می‌برد. ما بیننده‌ی نمایشی فیزیکی از آغاز پیدایش سیاره‌هاییم که در زمان متوقف شده. بررسی اولتیما تولی به ما کمک می‌کند از چگونگی شکل‌گیری سیاره‌ها آگاه شویم -چه آنهایی که در سامانه‌ی خورشیدی‌اند و چه آنها که به گرد دیگر ستارگان کهکشانمان می‌گرددند.»
نخستین تصویر رنگی که ۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۹، از فاصله‌ی ۱۳۷۰۰۰ کیلومتر از اولتیما تولی گرفته شده. سمت چپ از پیوند داده‌های فروسرخ-نزدیک، سرخ و آبی که فضاپیما با دوربین MVIC خود گرفته درست شده. تصویر میانی را دوربین شناسایی برد بلند فضاپیما (لوری) گرفته و واگشود فضایی بهتری -تقریبا پنج برابر-  دارد. تصویر سمت راست یک برهم‌نهی از این دو عکس است. به کاهش سرخی سطح در گردن اولتیما تولی توجه کنید
در هفته‌ها و ماه‌های آینده داده‌های بیشتری از این گذر که روز آغاز سال نوی میلادی انجام شده را دریافت می‌کنیم- داده‌ها به همراه عکس‌هایی با واگشود (وضوح) بسیار بالاتر.

هلن وینترز، مدیر پروژه‌ی نیوهورایزنز می‌گوید: «نیوهورایزنز در ماه‌های آینده ده‌ها مجموعه داده به زمین خواهد فرستاد، و ما فصل تازه‌ای از داستان اولتیما تولی -و سامانه‌ی خورشیدی- را خواهیم نوشت.»

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - New Horizon - Kuiper Belt object - Ultima Thule - solar system - planet - New Horizons Principal Investigator - Alan Stern - Southwest Research Institute - contact binary - Ultima - Thule - planetary formation - Jeff Moore - New Horizons Geology and Geophysics - galaxy - New Year's Day - Earth - Helene Winters - New Horizons Project Manager

منبع: jhuapl

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه