اولتیما تولی- نماهای سه‌بعدی و رقصان!

اولتیما تولی دورترین جرمیست که تاکون یک فضاپیمای زمینی با آن دیدار کرده. این تصویر پویا از پیوند دو عکسی درست شده که فضاپیمای نیوهورایزنز در روز ۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۹، ۳۸ دقیقه پیش از رسیدن به این جرم، در نور کم جان خورشید که ۶.۵ میلیارد کیلومتر از آن فاصله داشت از این جرم گرفته بود. نیوورایزنز داشت با سرعت ۵۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت به این جرم کمربند کوییپر نزدیک می‌شد.
اولتیما تولی یک جرم دوتایی پَرماسی (به هم چسبیده) است که تقریبا هر ۱۵ سساعت یک بار به گرد محور کلی‌اش می‌چرخد. این تصویر پویا که چنان چه گفتیم، از پیوند دو عکس درست شده، نمای سه بعدی وسوسه‌انگیزی از این کهن‌ترین جرمِ دیده شده پدید آورده است.
دانشمندان گروه نیوهورایزنز لوب بزرگ این جرم که ۱۹ کیلومتر قطر دارد را اولتیما، و لوب کوچک‌تر با قطر ۱۱ کیلومتر را تولی (ثولی) نامیده‌اند.

******************
این هم تصویر رنگی سه‌بعدی (استریو) از اولتیما تولی که برای دیدنش باید از عینک‌ ویژه‌ی سرخ/آبی کمک بگیرید. 
این تصویر از پیوند دو عکس جداگانه درست شده که نیوهورایزنز  در روز ۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۹، با دوربین شناسایی برد بلند خود (لوری) از اولتیما تولی گرفته بود. عکس نخست از فاصله‌ی ۶۱۰۰۰ کیلومتری و با واگشود ۳۱۰ متر بر پیکسل، و عکس دوم از فاصله‌ی ۲۸۰۰۰ کیلومتری، و با واگشود ۱۴۰ متر بر پیکسل گرفته شده بود.
افزودن برنگاشت


--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Ultima Thule - Earth - Sun - New Horizons - Kuiper belt - contact binary

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه