خرگوشی در آن سمت ماه!

در روز ۳ ژانویه، فضاپیمای چینی چانگ-ئی ۴ برای نخستین بار فرودی پیروزمندانه‌ را بر سمت پنهان ماه انجام داد. این عکس که با دوربین خود فضاپیما گرفته شده جایگاه فرود آن را نشان می‌دهد: دهانه‌ی وون کارمن [وون به گویش مجاری-م] به قطر ۱۸۶ کیلومتر.
در تصویر خودروی شش‌چرخ "یوتو ۲" (خرگوش یشمی ۲) را نیز می‌بینیم که دارد در زمانی نزدیک طلوع خورشید و آغاز روزِ ۲ هفته‌ایِ ماه از فضاپیما بیرون می‌آید.
دهانه‌‌ی وون کارمن درون حوضه‌ی برخوردی پیر و ژرف "قطب جنوب-آیتکن" که برخی از کهن‌ترین و ناشناخته‌ترین جاهای ماه را دارد جای گرفته.
آن سمت ماه هیچگاه رو به زمین نمی‌شود، بنابراین این کاوشگر چینی توانایی ارتباط مستقیم با زمین را نخواهد داشت- چه فرمان‌هایی که برایش فرستاده می‌شوند و چه داده‌هایی که خودش می‌فرستد، همگی با مانع خود ماه روبرو خواهند شد. چین برای حل این مشکل، در ماه می ۲۰۱۸ یک ماهواره‌ی ارتباطی به نام کویکیاو (Queqiao به معنای پل پرندگان) را در نقطه‌ای از فضا که هم زمین و هم سطح‌نشین در دیدرس آن هستند جای داد [در وبلاگ بیشتر بخوانید: * برنامه‌ی چینی‌ها برای رفتن به "سمت پنهان ماه"]

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Yutu 2 - Chang'e-4 - Moon - farside - Von Karman crater - Jade Rabbit 2 - South Pole-Aitken impact basin - China - Queqiao

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه