شهاب‌هایی از یک صورت فلکیِ فراموش شده

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
بارش شهابی چارَکانی (به عربی: ربعی) که نامش را از یک صورت فلکیِ فراموش شده گرفته، یک رویداد سالانه برای آسمان‌دوستانِ نیمکره‌ی شمالیِ سیاره‌ی زمین است. بیشینه‌ی زودگذرِ این بارش در سپیده‌دم ۴ ژانویه رخ داد.
کانون این بارش در آسمان، صورت فلکی قدیمی و منسوخ شده‌ی چارَکان (ربع)، جایی نزدیک مرز صورت‌های فلکیِ امروزیِ زانوزده (هرکول)، گاوران، و اژدها است.
این تصویر از پیوند دیجیتالی نماهایی درست شده که از ساعت ۲:۳۰ بامداد تا سپیده‌دم به وقت محلی، زیر آسمان تاریک و بی‌مهتاب گرفته شده بود، و بر روی هم نزدیک به ۳۰ شهاب چارکانی را نشان می‌دهد.
رد شهاب‌ها در تصویر به جایی در سمت راست آتشفشان تیده در تنه‌ریف، جزایر قناری، درست زیر ستارگان آشنای خرس بزرگ در آسمان نیمکره‌ی شمالی می‌رسد.
گفتنی‌ست در سال ۲۰۰۳ یک سیارک به عنوان سرچشمه‌ی احتمالی این بارش شناخته شد.
اگر به تصویر دقت کنید می‌توانید گیسوی سبزفام و کوچکی را هم بالای ستیغ آتشفشان ببینید. این مهمان سیاره‌ی زمین در کریسمس ۲۰۱۸ است: دنباله‌دار ویرتنن.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Quadrantid Meteor Shower - planet - Earth - constellation Quadrans Muralis - Hercules - Bootes - Draco. Canary Island - Tenerife - Teide volcano - star - Big Dipper - coma - Christmas - Comet Wirtanen

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه