ماه‌گرفتگی بر فراز کلیسای جامع کلن

گاهی قرص کامل و روشن ماه در مسیر مداری‌اش وارد سایه‌ی زمین شده و به طور ناگهانی تاریک می‌شود. این چیزی بود که روز یکشنبه برای ماه رخ داد و یک ماه‌گرفتگی کلی در پی آورد.
این ماه‌گرفتگی که به نام ابَرماه‌گرفتگی خونین گرگ شناخته می‌شد ("ابَر" به دلیل این که قطر زاویه‌ای ماه اندکی بزرگ‌تر از همیشه بود، "خونین" به دلیل این که پراکنش نور آفتاب توسط جو زمین باعث می‌شود ماه در آن هنگام به رنگ سرخ تیره در آید، و "گرگ" به دلیل این که بر پایه‌ی برخی افسانه‌ها، گرگ‌ها به هنگام کامل شدن ماه در ژانویه، علاقه پیدا می‌کنند رو به ماه زوزه بکشند)، در نیمه‌ای از زمین که در آن هنگام رو به ماه بود دیده می‌شد.
این تصویر جالب از پیوند ۶۸ نمای پی در پی درست شده وروند گرفته شدن ماه را در آسمان کلیسای جامع کلن -یکی از میراث‌های جهانی یونسکو- در شهر کلن آلمان نشان می‌دهد. این ۶۸ عکس در یک بازه‌ی ۳ ساعته از آن شب بسیار سرد گرفته شده و سپس به روش دیجیتالی به هم پیوسته و برای حذف شدن یک دوچرخه‌سوار و یک رهگذر از آن، ویرایش شده‌اند.
ماه‌گرفتگی کلی بعدی در سال ۲۰۲۱ رخ خواهد داد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
full Moon - Earth - total lunar eclipse - Super Blood Wolf Moon Eclipse - Cologne Cathedral - UNESCO World Heritage Site - Cologne - Germany

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه