نماهای کاوشگر اینسایت از فضا

چارچوب‌های سمت چپ را خود اینسایت گرفته: بالا، لرزه‌سنج- پایین، دستگاه لرزه‌سنج پیش از آماده‌سازی و به کارگیری
چارچوب‌های سمت راست را مدارگرد شناسایی بهرام گرفته و سطح‌نشین اینسایت را روی خاک سیاره نشان می‌دهند. این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

کاوشگر سطح‌نشین اینسایت ناسا سرگرم آماده کردن خود برای آغاز پژوهش‌های علمی‌اش در سیاره‌ی بهرام (مریخ) است و هفته‌ی گذشته با آماده‌سازی برای به کار بردن آخرین دستگاهش وارد گام بعدی شد.

این آخرین دستگاه، "میله‌ی گرمایی" (heat probe) است که اگر همه چیز درست پیش برود، در مدت حدود دو ماه تا ۵ متر زیر سطح سیاره را سوراخ خواهد کرد. فرآیند بکارگیری آن که مانند فرآیند بکارگیری لرزه‌سنج اینسایت است و به کمک پنجه‌ی چنگک-مانندی انجام می‌شود که در سر بازوی روباتیک این کاوشگر جای دارد. این پنجه از روز ۱۰ فوریه میله‌ی گرمایی را گرفته و دارد برای به کارگیری آن آماده می‌شود.

میله‌ی گرمایی همزمان با فرو رفتن در خاک بهرام، چگونگی جریان گرما درون این سیاره را می‌سنجد. این به دانشمندان در شناخت ویژگی‌های سنگ‌پوشه‌ی بهرام کمک می‌کند.

این میله‌ی گرمایی روش دستگاه لرزه‌سنج را دنبال می‌کند، دستگاهی که برای نقشه‌برداری از ساختار بهرام، امواج لرزه‌ای در دل این سیاره‌ را ردیابی می‌کند. به باور دانشمندان، در سیاره‌ی سرخ هم لرزه‌هایی رخ می‌دهد که می‌توانند چنین موج‌هایی پدید بیاورند، ولی دستگاه لرزه‌سنج به جز آنها پژواک‌هایی که در اثر برخورد شهاب‌سنگ و همچنین از خود میله‌ی گرمایی در فرآیند سوراخ کردن سطح پدید می‌آید را هم ثبت می‌کند.

این لرزه‌سنج نه تنها توسط خود سطح‌نشین اینسایت، بلکه توسط فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام (ام‌آراو) نیز به تصویر کشیده شده است. فضاپیمای ام‌آراو که از ماه مارس سال ۲۰۰۶ در مدار بهرام است این تصویربرداری را به کمک دوربین هایراز (HiRISE) خود انجام داده، دوربینی که می‌تواند عکس‌هایی پرجزییات از سطح سیاره‌ی بگیرد.

عکس‌هایی که این مدارگرد گرفته به اندازه‌ای پرجزییاتند که پنل‌های خورشیدیِ چندضلعی اینسایت، و همچنین پوشش محافظ سفیدرنگ لرزه‌سنج را نمایان کرده‌اند؛ این پوشش در تصویر مانند نقطه‌ای سفید دیده می‌شود.

چارچوب‌های سمت چپ که توسط خود سطح‌نشین اینسایت گرفته شده‌اند: بالا، لرزه‌سنجِ سرگرم کار- پایین، دستگاه لرزه‌سنج پیش از آماده‌سازی و به کارگیری. چارچوب‌های سمت راست توسط مدارگرد شناسایی بهرام گرفته شده‌اند و سطح‌نشین اینسایت را روی خاک سیاره نشان می‌دهند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - InSight - Mars - seismometer - heat probe - planet - regolith - seismic wave - marsquake - meteorite - Mars Reconnaissance Orbiter - HiRISE - Red Planet - solar panel

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه