دنباله‌داری که از درون بازوهای یک کهکشان می‌گذرد

این یک  تصویر پویای gif است. برای کامل دنش شکیبا باید. اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۸ مگ)
در روز ۱۳ فوریه، دنباله‌دار ایواموتو (سی/۲۰۱۸ وای۱) از نزدیک‌ترین نقطه‌ی مدارش به زمین در بیش از هزار سال گذشته رسید. انریکو گلزانی که از رصدخانه‌ی اخترشناسی سورمانو این گذر را زیر نظر داشت، این گلوله برفی گل‌آلود را دید که از از دید ما، درون بازوهای کهکشان مارپیچی ان‌جی‌سی ۲۹۰۳ گذشت.

او می‌گوید: «دنباله‌دار و کهکشان یک زوج زیبا، هر چند زودگذر پدید آوردند.»

کهکشان مارپیچی میله‌ای ان‌جی‌سی ۲۹۰۳ در نوامبر ۱۷۸۴ توسط ویلیام هرشل یافته شد. در آن هنگام، این دنباله‌دار هنوز شناخته نشده بود و ۲۳۵ سال زمان برد تا یافته شود: در دسامبر ۲۰۱۸ توسط اخترشناس آماتور ژاپنی، ماسایوکی ایواموتو. دیدار این دو جرم کیهانی در این هفته همزمان با دیدار ایواموتو از بخش درونی سامانه‌ی خورشیدی در صورت فلکی شیر انجام شد. [کهکشان ان‌جی‌سی ۲۹۰۳ حدود ۲۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد. [درباره‌اش اینجا خوانده بودید: * جواهری که شارل مسیه آن را نادیده گرفت]

دنباله‌دار ایواموتو مسافری از آن سوی کمربند کوییپر است و از قلمروی "دورترین اجرام ترانپتونی" (ETNOها)، در فاصله‌ای ۵ برابر فاصله‌ی خورشید و پلوتو آمده. پس می‌تواند از خانواده‌ی اجرام ترانپتونی شگفت‌انگیز دیگری مانند سدنا، ۲۰۱۲ وی‌پی۱۱۳ (بایدن)، و ۲۰۱۵ تی‌جی۳۸۷ (گابلین) باشد.

ایواموتو که یک مدار بسیار کشیده و بیضی با دوره‌ی ۱۳۷۱ ساله دارد، آخرین بار حدود سال ۶۴۸ میلادی (ثبت نشده) به بخش درونی سامانه‌ی خورشیدی سر زده بوده و دیگر تا سال ۳۳۹۰ میلادی گذرش به این سو نخواهد افتاد. این بدان معناست که ۱۳ فوریه‌ی ۲۰۱۹ یک شب واقعا تاریخی بوده است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Comet Iwamoto - C/2018 Y1 - Earth - Enrico Colzani - Sormano Astronomical Observatory - spiral galaxy - NGC 2903 - William Herschel - Japan - Masayuki Iwamoto - constellation Le - solar system - Kuiper Belt - Extreme Trans-Neptunian Objects - ETNO - Pluto - Sedna - 2012 VP113 - Biden - 2015 TG387 - Goblin

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه