ویدیویی از شانزدهمین دیدار جونو با مشتری

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در فیسبوک، توییتر، و یا تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید

در این ویدیو گذر از کنار مشتری را از چشم فضاپیمای جونو می‌بینیم.
فضاپیمای روباتیک جونو همچنان به پیمودن مدارهای بسیار کشیده‌ی ۵۳-روزه‌ی خود به گرد بزرگ‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی و گذر از کنار آن ادامه می‌دهد.
این ویدیو از عملیات "پیرامشتری ۱۶" به دست آمده، شانزدهمین باری که جونو از زمان رسیدنش به مشتری در میانه‌های ۲۰۱۶ تاکنون از کنار این سیاره گذشت.
مسیر جونو در هر یک از این پیرامشتری‌ها اندکی با دیگری تفاوت دارد و در هر مدار، از کنار بخشی تقریبا متفاوت از این غول گازی می‌گذرد.
این ویدیو با رنگ‌های بهبودیافته از پیوند دیجیتالی ۲۱ عکسِ دوربین جونوکمِ فضاپیما درست شده و یک ویدیوی زمان‌گریز با سرعت ۱۲۵ برابر پدید آورده است.
در آغاز ویدیو، جونو از شمال مشتری به آن نزدیک می‌شود. جونو با رسیدن به نزدیک‌ترین نقطه‌ی مسیرش از فراز ۳۵۰۰ کیلومتری قله‌ی ابرهای این سیاره‌ی بزرگ می‌گذرد و جزییاتی شگرف را از آن ثبت می‌کند.
جونو از فراز منطقه‌های روشن و کمربند تیره‌ی ابرها که محیط سیاره را دور زده‌اند، و همچنین توفان‌های چرخان پرشماری که بسیاری از آنها از توفند‌های زمینی بزرگ‌ترند می‌گذرد. در ادامه‌ی مسیر جونو، ابر دلفین-مانند جالب مشتری را هم می‌بینیم.
با گذشتن از کنار مشتری (به پایان رسیدن عملیات پیرامشتری)، جونو از سیاره دور می‌شود و همزمان ابرهای شگفت‌انگیزِ بخش جنوبی سیاره را هم نشان می‌دهد.
فضاپیمای جونو برای دستیابی به هدف‌های علمی، به اندازه‌ای به سیاره نزدیک می‌شود که دستگاه‌هایش در معرض سطح بالایی از تابش قرار می‌گیرند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - Juno - Solar System - planet - perijove - Jupiter - JunoCam - time-lapse - hurricane - Earth - dolphin -

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه