والنتاین ۱۹۹۰ - عکس خانوادگی خورشید و فرزندانش

در روز والنتاین ۱۹۹۰، فضاپیمای وویجر ۱ که شش میلیارد کیلومتر از خورشید دور شده بود، یک بار دیگر نگاهی به پشت سر انداخت و این عکس را به عنوان نخستین تصویر یا پرتره‌ی خانوادگی خورشید و خانواده‌اش ثبت نمود. پس از گرفتن این عکس، وویجر دوربینش را برای حفظ توان الکتریکی و حافظه‌ خاموش کرد.
این تصویر در نگارش (ورژن) کاملش، از ۶۰ تکه‌ی موزاییکی تشکیل شده که وویجر از فاصله‌ی ۳۲ درجه بالای صفحه‌ی برجگاهی (دایره‌البروجی) ثبت کرده بود. آنچه دوربین زاویه گسترده‌ی وویجر در این تصویر ثبت کرده از سمت چپ، سیاره‌های درونی سامانه‌ی خورشیدی هستند و رو به سمت راست به بیرونی‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی، یعنی غول گازی نپتون می‌رسد.
جایگاه ناهید، زمین، مشتری، کیوان (زحل)، اورانوس و نپتون با حرف‌های الفبا نمایانده شده. خود خورشید هم همان نقطه‌ی روشن نزدیک مرکز دایره‌ایست که از چارچوب‌ها درست شده. تصاویر پیوستی که هر یک از سیاره‌ها را جداگانه نشان می‌دهد توسط دوربین میدان بسته‌ی وویجر ثبت شده‌اند.
[توجه داشته باشید که این تصویر زمین، همان تصویر پرآوازه‌ایست که کارل سیگن آن را 'Pale Blue Dot' یا "نقطه‌ی آبی کمرنگ" نامیده بود.]
در این عکس خانوادگی سیاره‌ی تیر و بهرام (عطارد و مریخ) دیده نمی‌شوند زیرا تیر بسیار به خورشید نزدیک بود و بهرام هم از شانس بدش در اثر پراش نور خورشید در سامانه‌ی نوری وویجر پنهان شده بود. پلوتوی کوچک و کم نور هم اصلا در پوشش میدان دید این تصویر جای نداشت.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Helix Nebula - helix - NGC 7293 - planetary nebula - Sun - star - white dwarf - fluoresce - oxygen - hydrogen - Melbourne - Australia

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه