سایه متحرک بر سطح بهرام

آیا ممکن است سایه‌تان را روی سیاره‌ی بهرام (مریخ) ببینید ولی این سایه، سایه‌ی "انسان" نباشد؟ بله می‌شود! در صورتی که شما خودروی آپورچونیتی یا فرصت باشید که تا همین چند ماه پیش سرگرم کاوش در بهرام بود.
آپورچونیتی که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ به بررسی سیاره‌ی سرخ پرداخته بود، شواهدی از آب در روزگار باستانی سیاره به دست آورده و تصاویری خیره‌کننده نیز به سراسر بخش درونی سامانه‌ی خورشیدی فرستاد.
در این تصویر، آپورچونیتی پشت به خورشید ایستاده و به سایه‌ی خود که بر سطح دهانه‌ی پایداری (Endurance) افتاده نگاه می‌کند. دو چرخ در پایین، سمت چپ و راست دیده می‌شود. کف و دیواره‌های این دهانه‌ی شگفت‌انگیز هم در پس‌زمینه نمایانست.
خودروی آپورچونیتی که با انرژی خورشیدی کار می‌کرد، درژوییه‌ی ۲۰۱۸، هنگامی که یک توفان گردوغبار سرتاسری جایگاهی که در آن بود را پوشاند و جلوی نور خورشید را گرفت تماسش با زمین قطع شد و سرانجام ناسا هفته‌ی پیش به طور رسمی ماموریت بسیار پیروزمند این خودرو که در آغاز تنها برای ۹۲ روز برنامه‌ریزی شده بود را اعلام کرد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
Thor's Helmet - Norse god - interstellar bubble - Wolf-Rayet star - supernova - NGC 2359 - emission nebula - constellation Canis Major - broadband - narrowband - oxygen - atom

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه