تک‌ستارگان در یکی از کهکشان‌های همسایه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۸.۴ مگ)
در این تصویر موزاییکی روشن و پُروضوح که تلسکوپ فضایی هابل با دوربین پیشرفته برای پیمایش خود (ACS) گرفته، ستارگان کهکشان سه‌بر (مثلث) را مانند دانه‌های شن در ساحل یک دریای کیهانی می‌بینیم.
تصویر منطقه‌ی درونی کهکشان که پهنایی بیش از ۱۷۰۰۰ سال نوری را پوشانده با واگشودِ (وضوحِ) بسیار بالا گرفته شده و دومین تصویر بزرگیست که تلسکوپ هابل تاکنون گرفته.
در این مرکز، هسته‌ی انبوه و درخشان کهکشان را می‌بینیم که با رگه‌های پراکنده‌ی غبار و ستارگانِ درون صفحه‌ی کهکشان در بر گرفته شده است.
کهکشان مارپیچی سه‌بر که به نام ام۳۳ هم شناخته می‌شود سه میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و در صورت فلکی سه‌بر دیده می‌شود. ام۳۳ با قطری بیش از ۵۰ هزار سال نوری، دومین کهکشان بزرگ در گروه محلی پس از کهکشان‌های زن در زنجیر (ام۳۱) و راه شیری است.
گفتنی‌ست برای تماشای تک‌ستارگان، خوشه‌های ستاره‌ای، و سحابی‌های روشن در این تصویر ام۳۳ می‌توانید آن را با ابزار بزرگنمایی (زوم) ببینید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Triangulum Galaxy - Hubble Space Telescope - Advanced Camera for Surveys - ACS - star - galactic plane - M33 - spiral galaxy - constellation Triangulum - Local Group - Andromeda Galaxy - M31 - Milky Way - star cluster - nebula

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه