شبیه‌سازی: روند شکل‌گیری یک خوشه کهکشانی

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، فیسبوک، و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید
خوشه‌های کهکشانی چگونه پدید آمدند؟
حرکت‌ها و دگرگونی‌های کیهانی کُندتر از آن که بشود به چشم آنها را دید انجام می‌شوند، از همین رو برای یافتن پاسخ پرسش‌هایمان نیازمند شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای سریع‌تر هستیم.
نمونه‌ی تازه‌ای از این شبیه‌سازی‌ها، TNG50 از برنامه‌ی IllustrisTNG است که در واقع نگارشِ به روز شده‌ی شبیه‌سازی پرآوازه‌ی Illustris است.
بخش نخست این ویدیو گازهای کیهانی (به طور عمده هیدروژن) را نشان می‌دهد که از آغاز کیهان تا به امروز دگرگون می‌شوند تا کهکشان‌ها و خوشه‌های کهکشانی را بسازند. گازهای سریع‌تر به رنگ‌های روشن‌تر نمایانده شده‌اند.
در روند این دگرگونی، گازها به درون چاه‌های گرانشی می‌ریزند، کهکشان‌ها ساخته می‌شوند، کهکشان‌ها می‌چرخند، کهکشان‌ها با هم برخورد کرده و به هم می‌پیوندند، و در این میانه سیاهچاله‌ها هم در مرکز کهکشان‌ها پدید می‌آیند و گازهای پیرامونشان‌ را در فواره‌هایی پرسرعت به بیرون می‌افشانند.
بخش دوم ویدیو ستارگان را دنبال می‌کند و یک خوشه‌ی کهکشانی را که دارد ساخته می‌شود نشان می‌دهد، با دنباله‌های کِشندی و جریان‌های ستاره‌ای.
برون‌ریزی سیاهچاله‌ها در TNG50 به گونه‌ی شگفت‌انگیزی پیچیده است و جزییاتش را می‌توان با جهان واقعی مقایسه کرد.
بررسی روند دگرگونی و انباشت گازها در آغاز کیهان به ما در بهتر شناختنِ چگونگی پیدایش زمین، خورشید و سامانه‌ی خورشیدی کمک می‌کند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
TNG50 - IllustrisTNG - Illustris Simulation - hydrogen - galaxy - galaxy cluster - gravitational well - black hole - tidal tail - stellar stream - Earth - Sun - Solar System

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه