تصویر ستارگان آسمان به هنگام زمین‌لرزه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در شب ۲۰ ژانویه‌ی ۲۰۱۹، زمین‌لرزه‌ای به شدت ۶.۷ ریشتر شهرستان کوکیمبو در شیلی را لرزاند. اگرچه کوکیمبو ۹۰ کیلومتر از رصدخانه‌ی لاسیای اِسو (ESO) فاصله داشت، ولی اثر خود را روی آن نشان داد.

این تصویر اثر زمین‌لرزه‌ی آن شب را بر روی "تلسکوپ واکنش سریع برای اجرام گذرا" (تاروت، TAROT) نشان می‌دهد، تلسکوپی که ویژه‌ی دیدبانی انفجارهای پرتو گاما ساخته شده.

تاروت در شب ۲۰ ژانویه برای تصویربرداری از ماهواره‌های زمین‌ایستا (زمین‌ثابت) به کار گرفته شده بود. این ماهواره‌ها از دید تلسکوپ‌های روی زمین [از جمله تاروت] مانند نقطه‌های روشن ثابت دیده می‌شوند، در نتیجه ستارگانی که در بازه‌ی زمانی نوردهیِ عکس‌های آن شبِ تاروت ثبت می‌شدند، بر خلاف این ماهواره‌ها، در اثر چرخش محوری زمین ردهایی از خود به جا می‌گذاشتند. این تصویر از کنار هم گذاشتنِ سه نما با نوردهی‌های ۱۰ ثانیه‌ای درست شده که تاروت در شب زمین‌لرزه، پی در پی و با فاصله‌ی زمانی کم گرفته بود.

از چپ به راست: تصویربرداری از ۴۱ ثانیه پس از شروع زمین‌لرزه آغاز شده و حدود ۱۰۰ ثانیه پس از آغاز زمین‌لرزه به پایان رسیده بوده. هر ستاره سه بار تصویرش تکرار شده و همزمان تلسکوپ هم می‌لرزیده و در نتیجه عکس‌هایش از این ستارگان تار شده بوده. اثر لرزش با گذشت زمان کم و کمتر شده (رو به سمت راست).

این تصویر مانند چیزیست که دستگاه‌های لرزه‌نگار به هنگام زمین‌لرزه روی کاغذ ثبت می‌کنند.

در همین زمینه:

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Coquimbo - Chile - ESO - La Silla Observatory - Rapid Action Telescope for Transient Objects - TAROT - gamma-ray burst - geostationary satellite - Earth - seismograph

منبع: ESO

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه