پاره خطی در دل فضا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳ مگ)
این پاره خط در دل آسمان چیست؟
آنچه در این تصویر می‌بینید یکی از دقیق‌ترین هم‌ترازی‌های شناخته شده در کیهان است، در حقیقت یک کهکشان قرص‌گون به نام ان‌جی‌سی ۴۴۵۲ که صفحه‌اش تقریبا درست از لبه دیده می‌شود.
این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده، جلوه‌ای زیبا و تماشایی‌ست و نشان می‌دهد چقدر صفحه‌ی یک کهکشان می‌تواند نازک باشد.
ان‌جی‌سی ۴۴۵۲ یکی از اعضای خوشه‌ی کهکشانی همسایه، یعنی خوشه‌ی دوشیزه است و آنقدر لاغر و باریک است که به سختی می‌توان نوع و گونه‌ی آن را تشخیص داد.
رگه‌ی غباری در آن دیده نمی‌شود و این ثابت می‌کند که یک کهکشان عدسی کم‌غبارست، هر چند که اگر از بالا به آن نگاه کنیم، شاید ساختاری مارپیچی را ببینیم. درازای این پاره خط ستاره‌ایِ شگفت‌انگیز حدود ۳۵۰۰۰ سال نوری است.
ان‌جی‌سی ۴۴۵۲ نزدیک مرکزش برآمدگی یا کوژی کوچکی از ستارگان دارد. در پس‌زمینه‌ی تصویر نیز صدها کهکشان دوردست را می‌بینیم.
کهکشان‌هایی که این گونه لاغر و باریک "به نظر برسند"، کمیابند؛ بیشتر به این دلیل که برای دیده شدن به این شکل، سیاره‌ی زمین باید تقریبا در (روی) صفحه‌ای باشد که قرص نازک کهکشان در آنست.
کهکشان‌هایی که به این اندازه نازک "هستند" به نسبت فراوانند- برای نمونه، کهکشان راه شیری خودمان هم باریک دیده می‌شود (چون ما در صفحه‌اش جای داریم).
این تصویر حلقه‌های کیوان را از دید فضاپیمای کاسینی نشان می‌دهد. در زمان گرفتن این عکس در سال ۲۰۰۵، کاسینی درست در صفحه‌ی حلقه‌ها جای گرفته بود. در این حالت، حلقه‌ها دقیقا به شکل یک خط باریک دیده می‌شوند.
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
disk galaxy - edge on - Hubble Space Telescope - NGC 4452 - Virgo Cluster of Galaxies - lenticular galaxy - spiral - bulge - Earth - plane - Milky Way Galaxy

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه