شکارچی و سر اسب سیاه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲۰ مگ)
سحابی تاریک کله‌اسبی و سحابی گسیلشی شکارچی دو چشم‌انداز کیهانی متضاد در آسمان شب‌اند. این دو که ۱۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارند، در یکی از شناسایی‌پذیرترین صورت‌های فلکی آسمان جای گرفته و اینجا هم در دو گوشه‌ی مخالف این چشم‌انداز دوتکه‌ی خیره‌کننده دیده می‌شوند.
سحابی آشنای کله‌اسبی مانند ابر تیره‌ای در گوشه‌ی پایین، چپ دیده می‌شود. این تکه ابر که در اثر تابش پرتوهای هیدروژن آلفای پشت سرش به حالت ضدنور و تمام تیره در آمده، مانند بریدگی کوچکی در ابرها دیده می‌شود. گفتنی‌ست تابش هیدروژن-آلفا در این تصویر به رنگ نارنجی نمایش داده شده.
نطاق یا زتای شکارچی که سمت راستی‌ترین ستاره‌ی کمربند شکارچی است را اینجا در سمت چپ کله‌اسبی می‌بینیم. زیر نطاق، سحابی شعله را با ابرهای درخشان گسیلشی و رگه‌های غبار چشمگیرش می‌بینیم.
سحابی باشکوه شکارچی (ام۴۲) بالا سمت راست چشم‌انداز خودنمایی می‌کند، با غبارهای پیرامونش که از بازتاب نور ستارگان به رنگ آبی می‌درخشند. درست سمت چپ شکارچی یک سحابی بازتابی برجسته که گاهی به نام "مرد دونده" خوانده می‌شود را می‌بینیم.
رشته‌هایی از گاز برافروخته‌ی هیدروژن که سرتاسر این ناحیه را پوشانده‌اند نیز به آسانی دیده می‌شوند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Horsehead Nebula - Orion Nebula - constellation - silhouette - hydrogen-alpha - Alnitak - Orion's belt - Flame Nebula - M42 - reflection nebula - Running Man

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه