رد ستارگان و طلوع خورشید در اعتدال بهاری

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۶.۴ مگ)
در این تصویرِ سراسرنما که از پیوند نماهای روز و شبِ ۱۹ مارس درست شده، بالا آمدن رد ستارگان و طلوع خورشید را یکجا می‌بینیم. عکس در لاناوا د سانتیاگو، اسپانیا گرفته شد و افق خاوری را نشان می‌دهد.
برای درست کردن تصویرِ رد ستارگان، یک رشته از نماهای دیجیتالیِ پشت سر هم که در بازه‌ی زمانی حدود دو ساعته گرفته شده بودند به هم پیوند داده شده‌ تا رد‌های هم‌مرکزی که از جابجایی ستارگان در آسمان شب پدید آمده بود در یک تصویر نمایان شود.
این خم‌ها (منحنی‌ها) بازتابی از چرخش محوری زمینند و مرکزشان قطب جنوب آسمان در گوشه‌ی پایین، سمت راست و قطب شمال آسمان در گوشه‌ی بالا، سمت چپِ این تصویر است.
این از تصویر شب.
در تصویر روز، به کمک یک فیلتر فشرده و در بازه‌های زمانی دو دقیقه‌ای، نماهایی از خورشید به هنگام بالا آمدن از سمت خاور گرفته شده. در آن روز خورشید نزدیک استوای آسمان بود، همان خط صافی که در قطر این تصویرِ زاویه‌گسترده دیده می‌شود.
در پیش‌زمینه‌ی چشم‌انداز یک بنای یادبود پیشاتاریخی را می‌بینیم که از نور قرص کامل ماه روشن شده. راهروی این بنا تقریبا رو به خاور است، جایی که خورشید در آن هنگام که زمان هموگان (اعتدال، برابران) بهاری بود، درست از آنجا طلوع کرد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Sun - La Nava de Santiago - Spain - Earth - celestial pole - celestial equator - star trail - prehistoric monument - full moon - equinox

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه