کهکشان " کلاه مکزیکی"

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
کهکشان مارپیچی زیبا و خیره‌کننده‌ی ام۱۰۴ که از چشم ما تقریبا از لبه دیده می‌شود، به داشتن حلقه‌ای پهناور از رگه‌های تیره‌ی غبار شناخته شده است.
این حلقه‌ی غبار کیهانی در برابر درخشش توده‌ی بزرگ و برآمده‌ی ستارگان مرکز کهکشان به حالت ضدنور و تیره دیده می‌شود و باعث شده کهکشان ام۱۰۴ چهره‌ای همچون یک کلاه لبه‌دار پیدا کند، چهره‌ای که نام رایج‌ترِ این کهکشان را به آن داده است: کهکشان سُمبررو یا کلاه مکزیکی.
تصویر باکیفیتی که اینجا از این کهکشان پرآوازه می‌بینید از همگذاری داده‌های تلسکوپ فضایی هابل پدید آمده.
دستاورد این پردازش، یک نما با رنگ طبیعی شده است، با جزییاتی که اغلب از پشت تلسکوپ‌های کوچک‌ترِ روی زمین، در پرتوی خیره‌کننده و فراگیرِ کوژِ درخشان مرکز ام۱۰۴ پنهان می‌مانند و دیده نمی‌شوند.
کهکشان کلاه مکزیکی که با نام ان‌جی‌سی ۴۵۹۴ هم شناخته می‌شود در سرتاسر طیف الکترومغناطیس دیده می‌شود و میزبان یک ابرسیاهچاله (سیاهچاله‌ی ابرپرجرم) است که در دلش لانه کرده.
پهنای این کهکشان ۵۰ هزار سال نوری است و با فاصله‌ی ۲۸ میلیون سال نوری از زمین، یکی از بزرگ‌ترین کهکشان‌های لبه‌ی جنوبی خوشه‌ی کهکشانی گیسو به شمار می‌آید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
M104 - The Sombrero Galaxy - spiral galaxy - edge-on - dust lane - silhouette - bulge - star - galaxy - Hubble Space Telescope - NGC 4594 - spectrum - supermassive black hole - Virgo Galaxy Cluster

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه