نماهای پیش و پس از بمباران یک سیارک

نماهای پیش و پس از بمباران سیارک ریوگو توسط فضاپیمای هایابوسا۲
عکس‌های تازه دریافت شده از فضاپیمای ژاپنی هایابوسا۲ نشان می‌دهد که این فضاپیما با پیروزی توانسته در بمبارانی که روز ۵ آوریل انجام داد، سوراخی را در سطح سیارک ریوگو پدید بیاورد. در پی این انفجار، ذرات خاک و سنگی که دست پرتوهای کیهانی به آنها نرسیده بود از زیر سطح به بالا پرتاب شدند. هایابوسا۲ سپس از این خاک و سنگِ بیرون زده نمونه برداشت تا در بازگشت به زمین، آنها را با خود بیاورد.

عکس‌‌هایی که بی‌درنگ پس از برخورد منتشر شد مواد آزادشده در اثر انفجار را هم نشان می دادند ولی هایابوسا۲ برای داشتن دیدگاهی بهتر از آنچه انجام شده، ناچار شد روز پنجشنبه تا فرازای ۱.۷ کیلومتری پایین بیاید.

این عکس‌ها جایگاه برخورد را پیش و پس از انفجار نشان می‌دادند. منطقه‌ای به پهنای حدود ۲۰ متر آسیب دیده بود؛ دگرگونی‌ای که به نوشته‌ی توییترِ این پروژه، بزرگ‌تر از چشمداشت دانشمندان بوده. ریوگو یادگاریست که از روزگار پیدایش سامانه‌ی خورشیدی به جا مانده و از همین رو بررسی همنهش (ترکیب) آن می‌تواند سرنخ‌هایی درباره‌ی مواد سازنده‌ی نخستین سیاره‌ها به ما بدهد.

هایابوسا۲ بر پایه‌ی برنامه، در ماه نوامبر سفر بازگشت به زمین را آغاز خواهد کرد.
دگرگونی سطح سیارک ریوگو پیش و پس از بمباران توسط فضاپیمای هایابوسا۲
این عکس پاشیده شدن مواد از سطح در اثر انفجار را نشان می‌دهد. به دلیل خطر پرتاب شدن و برخورد سنگ‌ها به فضاپیما، هایابوسا۲ پیش از انفجار در عملیاتی، به آن سمت سیارک رفت و توانست چنین عکسی را بگیرد.


--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Japan - Hayabusa 2 - asteroid - Ryugu - cosmic radiation - Earth - solar system - planet

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه