کژدم رنگارنگ آسمان

اگر با چشم نامسلح هم می‌شد کژدم آسمان را به این خوبی و زیبایی دید، شاید انسان‌ها آن را بهتر به خاطر می‌سپردند. کژدم (عقرب) معمولا تنها به گونه‌ی چند ستاره‌ی درخشان در یک صورت فلکی برجگانیِ (منطقه‌البروجی) که به خوبی شناخته شده، ولی ولی چندان پرآوازه نیست دیده می‌شود.
ولی اگر کسی بخواهد تصویری تماشایی مانند این تصویر را بگیرد نیاز به یک دوربین خوب، فیلترهای رنگی، و یک پردازشگر دیجیتالی تصویر خواهد داشت.
در این تصویر برای نمایان ساختن جزییات نه تنها از نوردهی‌های بلندمدت، آن هم در چندین رنگ کمک گرفته شده، بلکه یکی از نوردهی‌ها با فیلتری انجام شده که تنها یک رنگ سرخ بسیار ویژه که از هیدروژن گسیلیده می‌شود را از خود می‌گذراند. دستاورد پایانی همین تصویر است که جزییاتی خیره‌کننده و شگفت‌آور را به نمایش گذاشته.
در سمت چپ تصویر، بخشی از صفحه‌ی کهکشان راه شیری را می‌بینیم که از پایین به بالای چارچوب کشیده شده. در این جا توده‌های بزرگ ستارگان روشن و رگه‌های بلند غبار تیره به چشم می‌خورند.
آنچه در مرکز تصویر، به صورت کج از کهکشان بیرون زده، نوارهایی از غبار تیره است که به نام "رود تاریک" شناخته می‌شود.
این رود به چندین ستاره ی درخشان در سمت راست می‌پیوندد که همگی بخشی از سر و چنگال‌های کژدمند. یکی از این ستارگان، ستاره‌ی کژدم‌دِل یا آنتارس است (سدویس- آلفا کژدم- به عربی: قلب‌العقرب). [تصویر دوم را ببینید]
در این چشم انداز، بالا و سمت راست کژدم‌دل، سیاره‌ی مشتری را می‌بینیم که از همه پرنورتر است. چندین سحابی گسیلشی سرخ‌فام و سحابی‌های بازتابی آبی‌فام هم در جای جای تصویر به چشم می‌خورند.
کژدم از نیمه‌های سال در آسمان نیمکره‌ی جنوبی پس از غروب آفتاب به خوبی دیده می‌شود.
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
Scorpius - unaided eye - star - zodiacal constellation - color filter - hydrogen - plane - Milky Way Galaxy - Dark River - Antares - planet - Jupiter - emission nebula - reflection nebula

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه