نمایش رنگین دو موشک در آسمان نروژ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این آسمان چه خبر شده؟
آدینه‌ی گذشته، ناگهان توده‌ها، نقطه‌ها، و ابرهای رنگارنگی در آسمان شمال نروژ پدیدار شدند و نمایشی بسیار شگفت‌انگیز را آغاز کردند که تا حدود ۳۰ دقیقه ادامه یافت.
این ابرها در حقیقت ردیاب‌های گازی‌ای بودند که موشک‌های آژور (AZURE) برای بررسی بادهای جو بالایی زمین پخش کرده بودند. ماموریت آژور با سرمایه‌گذاری ناسا انجام شده و نامش کوتاه‌شده‌ی آزمایش موشکی خیزشی شفق‌های قطبی است.
ردیاب‌های آژور از دو موشک ژرفاسنج کم‌عمر آزاد شدند که از مرکز فضایی اندویا در نروژ به آسمان پرتاب شده بودند. این گازهای بی‌خطر که تری‌متیل‌آلومینیوم و آمیزه‌ای از باریم/استرانسیوم بودند، در لایه‌ی یون‌سپهرِ جو، در فرازای ۱۱۵ و ۲۵۰ کیلومتری سطح زمین آزاد شدند و پراکنده شدنشان در چندین ایستگاه زمینی مشاهده شد.
نقشه‌برداری از شیوه‌ی پراکنده شدن گازهای موشک آژور بر شناخت دانشمندان از چگونگی انرژی گرفتن و برانگیخته شدن جو زمین توسط بادهای خورشیدی و پدید آمدن شفق‌های قطبی می‌افزاید.
ویدیوی زمان واقعی این رویداد را می‌توانید در این پیوند ببینید. ویدیویی دور تند آن را هم اینجا ببینید:
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Norway - NASA - Auroral Zone Upwelling Rocket Experiment - AZURE - Earth - sounding rocket - Andøya Space Center - trimethylaluminum - barium - strontium - ionosphere - solar wind - aurora

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه